Načítání obsahu, prosím počkejte
Malý kontinentální španěl

Malý kontinentální španěl

Známé také jako:
Epagneul nain continental;papillon;phalene
Země původu:
Španělsko
Hmotnost psa:
2,5-4,5 kg
Hmotnost feny:
2,5-5 kg
Výška psa:
28 cm
Výška feny:
28 cm
Skupina FCI:
IX. Společenská plemena
Sekce FCI:
9 malé kontinentální španělé

Původ

Plemeno je velmi starého původu. Objevuje na plátnech Rubense, van Dyka, Renbranta, Goyi, Tiziana a mnoha dalších umělců. Kontinentálního španěla vlastnily madame Pompadour, Marie Antoinetta i císařovna Marie Terezie. Poprvé se v historii objevuje přibližně kolem 16. století našeho letopočtu. Udává se, že je potomkem starých španělských trpasličích španělů. Rozlišují se podle zavěšení uší na Papillona - ( motýlka ), kterému uši stojí a Phalené - ( můru ) s převislýma ušima. Oba dva typy patří k malým kontinentálním španělům.

Použití

Pes na štvanice, určený k lovu zajíců v terénu, rychle pronásledující zvěř a lovící na dohled. Dříve se používal také k lovu jiných zvířat jako králíků, lišek a dokonce divokých prasat.

Popis

Malý kontinentální Španěl je nádherný malý španěl, s normální, harmonickou stavbou těla, dlouhou srstí, středně dlouhou tlamou, která j e ale kratší než lebka, živou povahou, elegantní, ale přitom robustní, s hrdým držením těla a s lehkým a elegantním pohybem. Délka jeho těla je o něco větší než výška. Výška v kohoutku je v okolo 28 cm. Váha je rozdělena do dvou kategorií, každopádně minimální váha je 1,5 kg. Hlava je pěkně utvářená, trup je kompaktní, vzhled elegantní a ocas nekupírovaný, dlouhý. Srst je bohatá bez podsady. Barva je přípustná jakákoli, bílé znaky blíže určuje standard.

Srst

Bohatá, lesklá vlnitá srst bez podsady, na dotek ne příliš měkká. Na obličeji, tlamě, na přední straně končetin a na spodní straně hlezna je srst krátká. Středně dlouhá srst je na trupu. Na krku je srst delší a vytváří límec a náprsenku, spadá ve vlnách po hrudníku, vytváří závěs na uších a na zadní straně hrudních končetin. Na zadní straně stehen vytváří jemná srst bohaté „kalhotky“. Barva může být jakákoli, na bílém základu. Na trupu a končetinách musí bílá barva převažovat. Na hlavě je bílá barva nejlépe v podobě méně či více širokého znaku. Bílé znaky jsou povolené na spodní části hlavy, ale převažující bílá barva na hlavě je vadou. V každém případě musí být zcela pigmentovány pysky, oční víčka a především nosní houba.

Charakter

Veselý, společenský, živý psík je velmi inteligentní, sportovně i společensky založený. Je to velmi temperamentní a rychlý, ale také tvrdohlavý a samostatný psík. V rodině je velmi přítulný a miluje děti.


Zdroje:  Wikipedie