Načítání obsahu, prosím počkejte
Saluki

Saluki

Známé také jako:
saluka;perský chrt
Země původu:
Irán
Výška psa:
60-70 cm
Barva:
bílá; zlatá; rezavá; černostříbrná

Saluki, saluka či perský chrt je íránské psí plemeno vyšlechtěné pro lov gazel. Dnes je chován spíše jako společenský nebo dostihový pes.

Vzhled

Saluki má typickou chrtí postavu, je štíhlý, elegantní. Hlava je dlouhá, nesená vzpřímeně na dlouhém krku; čelní sklon mírný, uši svěšené. Hrudník je úzký, avšak hluboký, elegantní křivkou přechází ve vtažené břicho. Ocas je dlouhý, nízko nasazený a svěšený. Kohoutková výška se obvykle pohybuje v rozmezí 60 - 70 cm, feny mohou být i menší. Srst je jemná a hladká. Vyskytují se dvě varianty: první (běžnější) s třásněmi na uších a opeřením na nohách a druhá zcela hladkosrstá. Barevnost se pohybuje od bílé přes zlatou, rezavou a černostříbrnou až k trikolorní (černá, bílá, tříslová). Oči a nos jsou tmavé.

Povaha

Jako ostatní chrti je saluki nezávislý, aristokratický pes se silným loveckým instinktem. Doma je klidný, k cizím lidem se chová odměřeně, špatně snáší škádlení (zvláště je třeba dbát, aby ho neprovokovaly děti). Jiných psů si většinou nevšímá, ostatní zvířata považuje za kořist. Výchova perského chrta není snadná. Vyžaduje respekt k jeho povaze a mnoho trpělivosti. Poslouchá jenom pokud to sám uzná za vhodné a nesnáší tvrdý výcvik. Nebývá však přehnaně vzdorovitý. Saluki je rovněž vhodným plemenem pro psí dostihy a případně i lovecký výcvik (pro honicí psy). Může také běhat vedle kola.

Péče

Postačí občasně kartáčovat na místech s delšími chlupy, kontrolujte pravidelně oblasti okolo uší a drápy udržujte krátké.


Zdroje:  Wikipedie