Načítání obsahu, prosím počkejte
Sup mrchožravý

Sup mrchožravý

Latinský název:
Neophron percnopterus
Délka:
60-70 cm
Hmotnost:
1,6-2,5 kg
Rozpětí křídel:
150 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Sup mrchožravý (Neophron percnopterus) je nejmenší evropský sup.

Popis

Sup mrchožravý je statný pták s holou neopeřenou tváří se silným, na konci zahnutým a zašpičatělým zobákem. Dospělý pták je bílý nebo šedý s černými letkami. Samec i samice jsou zbarveny podobně, mláďata jsou černá až hnědá.

Rozšíření a stanoviště

Vyskytuje se především v severní Africe, jižní Evropě a Malé Asii. Preferuje otevřenou krajinu, holé horské svahy či říční údolí sevřená skalami v blízkosti lidských sídlišť. V České republice bývá zastižen zcela vzácně. V jižní Evropě je to převážně tažný pták, zimující v Africe jižně od Sahary.

Chování

Požírá menší mršiny, ale někdy dá přednost i ulovené potravě (kobylky, menší hlodavci). Patří k několika známým druhům živočichů, kteří při získávání obživy využívají nástroje - konkrétně bylo zaznamenáno rozbíjení pštrosích vajec kamenem, pouštěným ze zobáku. Hnízdí většinou v koloniích. Páry žijí v dlouhodobém svazku a používají ke hnízdění po mnoho let stejné místo. Na tomto místě pak hromadí zbytky potravy, kosti, kožešiny, větve nebo kusy vlny. Během března snáší zpravidla 2 vejce. Doba sezení je 42 dní. Pohlavní dospělosti mláďata dosahují ve stáří 5 let.

Význam

Sup mrchožravý byl ve Starověkém Egyptě vysoce uctíván a představoval boha Nechbeta, faraonova ochránce.


Zdroje:  Wikipedie