Načítání obsahu, prosím počkejte
Střevle potoční

Střevle potoční

Latinský název:
Phoxinus phoxinus
Délka:
6-10 cm

Střevle potoční (Phoxinus phoxinus) z čeledi kaprovitých je drobná, obvykle asi 6 - 10 cm dlouhá ryba s velmi malými šupinami a často neúplnou postranní čárou.

Popis

Hřbetní ploutev má posunutou dozadu. Hřbet má hnědozlatý, světleji zelené boky se často zlatavě lesknou. Břicho má bílé nebo narůžovělé. Na hřbetě a na bocích má tmavé skvrny, které se někdy slévají v podélný pás, jindy tvoří větší počet příčných pásů. V době tření od dubna do června jsou samci pestří, mají velmi tmavý hřbet, zlaté boky, červené břicho, okraje rtů i základny párových ploutví a ploutev řitní. V době tření mají samci třecí vyrážku. Střevle žijí v hejnech v čistých potocích a horských tocích s písčitým nebo kamenitým dnem, často spolu se pstruhy.

Potrava

Živí se drobnějšími bezobratlými živočichy.

Rozšíření

Střevle potoční je rozšířena po celé Evropě od severního Španělska a severní Itálie na východ, nenajdeme ji v severní Británii, v jižních oblastech Španělska a v Portugalsku, ve střední a jižní Itálii, v Řecku a v severnějších oblastech Skandinávie. Ve východní Evropě v povodí Odry žije příbuzná a podobná Phoxinus percnurus. U nás žije střevle ve většině čistých potoků a řek, místy i v čisté vodě jezer - např. v Morském oku na Vihorlatě ve Slovenské republice.


Zdroje:  Wikipedie