Načítání obsahu, prosím počkejte
Dánio pruhované

Dánio pruhované

Latinský název:
Danio rerio

Dánio pruhované (Danio rerio, mezi akvaristy známé i jako zebřička) je sladkovodní, kaprovitá paprskoploutvá ryba z oblastí východní Indie, od Kalkaty až po Masulipatam. Dorůstá do velikosti 6 cm (přírodní forma). Jedná se o významný modelový organismus v genetice a molekulární biologii. Geneticky modifikovaná fluorescenční dánia jsou pod značkou GloFish komerčně nabízena i jako domácí mazlíčci.

Vzhled

Tělo je podlouhlé štíhlé, ze stran mírně stlačené. Hřbet má rybka tmavý až olivově hnědý. Oblast bříška má zlatavý nádech. Na bocích je obvykle 7-9 kovově modrých pruhů. Tyto pruhy jsou také na ocasní a řitní ploutvi. Hřbetní ploutvička je tmavší se zlatým lemováním. Z koutků tlamky vyrůstají dva páry vousků, jeden z párů je výrazně delší. Existuje množství barevných variet: závojová (prodloužené ploutve), závojově zlatá, kovově lesklá apod.

Potrava

V přírodě se živí drobným hmyzem, který spadne na hladinu. V akváriu ochotně přijímá sušenou a mraženou potravu.

Voda

Teplota vody pro danio pruhované by měla být kolem 20-26 °C. Voda by mela být slabě kyselá pH 6-6,5 a měkká. Danio je velice přizpůsobivá rybka i co se týče chemismu vody a tak nevadí drobné odchylky v pH a tvrdosti.

Povaha

Dánio je mírumilovaná ryba. Velmi čilá a plná energie. Většinu času se dania mezi sebou u hladiny prohání a málokdy je uvidíte v klidu. V noci spí u dna.

Chov v akvariu

Akvárium by mělo mít co největší délku i na úkor šířky. Hodně vodních rostlin je samozřejmostí. Do těch se dania budou pravidelně třít.

Rozmnožování

V přírodě se dánia rozmnožují v období dešťů, tedy velké změně chemismu vody. Třou se ve skupinách, svoje jikry rozptylují do vegetace. Na tření připravíme nádrž o objemu 10 litrů, bez dna, ale s roštem nebo něčím co zabrání rodičům požírat jikry. Na tření vybíráme dobře živení 6 měsíční jedince. Nádrž obohatíme jemnolistými rostlinami. Voda v nádrži by měla být čerstvá, měkká a kyselá(to působí i jako dezinfekce a ochrana jiker před plísní). Pozdě večer do nádrže umístíme samečky a další den ráno za svítání samičky (je lepší více samečků než samiček). K tření dochází téměř okamžitě. Třou se kolem dvou hodin, z jiker se do 48 hodin vykulí potěr, který se za týden rozplave. Krmíme drceným sušeným krmivem. Za 3 měsíce dosáhne potěr prodejní velikosti.


Zdroje:  Wikipedie