Načítání obsahu, prosím počkejte
Sokoke

Sokoke

Země původu:
Keňa
Barva:
černá; hnědá

Sokoke je plemeno kočky domácí, které pochází z Keni.

Historie

Byla to Jeni Slater, která se starala o první Sokoke v roce 1978, které našla na kokosových plantážích v Keni. Ještě nikdy předtím neviděla tak zvláštně zbarvené kočky. V roce 1984 vzal Moldrup (dobrý přítel Jeni) pár těchto koček-Jeni a Mzuri do Dánska, jejich první vrh se narodil v roce 1985. V roce 1991 bylo importováno více koček, dokonce jedna kočka do Itálie, byly to brzké začátky nového chovného plemene. První výstavu absolvovaly 6.9.1992 ve Vissenbjergu v Dánsku, kde byly představeny jako nové plemeno a od roku 1993 jej uznala FIFe. Pravý původ Sokoke koček je stálé záhadný, nežily s lidmi ani s domácími kočkami. Chovatelé museli dlouho čekat na rozběhnutí chovu, protože bylo nemožné přivézt více koček.

Povaha

Sokoke jsou velice aktivní kočky, zachovaly si své instinkty z přírody a to je také dělá velmi zvláštními. Utéct je obranou těchto koček, nejsou agresivní, jen použijí zuby a drápky pokud jsou ohrožené a zatlačené do rohu. Jsou výbornými běžci díky jejich dlouhým nohám (zadní jsou delší než přední) a středně dlouhému štíhlému tělu s mnoha svaly. Hlava je malá v porovnání s tělem, oči jsou výrazné a uši velké. Sokoke pořád vypadají jako kočky džungle, ale mají již domácí temperament. Jsou to velice inteligentní kočky a také velmi společenské. Užívají si společnost druhých koček, zvláště pak jiných Sokoke, pokud budete mít 3 a více Sokoke, brzy zjistíte, že nebydlí ony s Vámi, ale Vy s nimi. Nic totiž nedělají zvlášť, ale všechno dohromady-půjdou za Vámi, povídat si budou trojhlasem, ale také budou chtít být všechny v jednom klíně. Co se týče vztahu se svým majitelem, jsou na něj vázané a mohou se dost změnit, pokud do jejich života vstoupí jiný páníček. Tyto kočky nepožadují speciální péči a nejsou náročné. Milují teplo, proto by neměly být chovány v teplotách pod 20–22 stupňů delší dobu. Jejich srst je hladká, přiléhavá bez podkladu. Zbarvení je hnědé až černé na světle hnědém až šedohnědém pozadí. Tečkování na bříšku je specifické pro toto plemeno. Barva očí je od žluté, přes zlatou až po zelené. Svého majitele milují, následují po celém domě a jsou vždy připraveny k pohlazení na hlavičce nebo zádech. Obvykle nemají rády nošení v náruči, ale šťastně spí v klíně, pokud se tak rozhodnou. Spánek v klíně je velmi ohodnocen, protože je v něm teplo. Také s nimi můžete mít dlouhou konverzaci, vždy Vám bude šťastně a hlavně hlasitě odpovídat co si myslí.

Standard

- Hlava: Tvar: klínovitý, poměrně malá k tělu.Profil: na vrchu lebky téměř plochý. Nos rovný, střední délky; krátká, vpředu jemně zakřivená klenba, široká s ostrým koncem. Nosní kosti: vysoké a dobře definované. Brada: silná a široká, v linii se špičkou nosu. - Uši: středně velké, široké v základně. Špičky nepatrně kulaté, chloupky na špičkách jsou žádoucí. Posazení: středně vysoko, mezi uši by měla být vzdálenost - Oči: tvarem velké, mírně mandlovité. Posazení: široce odsazení, mírně skloněné k nosu. Barva: jasná a výrazná; jantarová až světle zelená. - Tělo: středně dlouhé, štíhlé, dobře osvalené se silnou kostrou. Dobře vyvinutý hrudník. - Nohy: dlouhé, štíhlé, dobře osvalené. Zadní nohy delší než přední. Posazení zadních nohou je velice charakteristické pro toto plemeno. Tlapky oválné. - Ocas: středně dlouhý, širší v základně než na konci. - Srst: velmi krátká, těsně přiléhající a lesklá, ale ne jemná, s nepatrnou nebo žádnou podsadou. - Barva: jakékoli odstíny černého mramorování. - Kresba: mramorovaná s tečkami, žádaná je také kresba „agouti“ (divoké zbarvení-žíhání) v některých místech, která je typická pro Sokoke kočky. - Vady: hlava: příliš orientální, stop too distinct, pinch - krk: krátký a tlustý; tělo: příliš mohutné, bez elegance


Zdroje:  Wikipedie