Načítání obsahu, prosím počkejte
Bengálská kočka

Bengálská kočka

Země původu:
USA
Hmotnost psa:
5,5-10 kg
Hmotnost feny:
5,5-10 kg
Barva:
černě mramorovaná/tečkovaná; Sépiová tečkovaná/mramorovaná; Sněžná mramorovaná/tečkovaná; norčí mramorovaná/tečkovaná

Bengálská kočka patří mezi plemena kočky domácí. Toto plemeno připomíná divokou kočkovitou šelmu druhu kočka bengálská svým vzhledem, nikoliv povahou.

Historie

Bengálská kočka vznikla zkřížením kočky domácí a divoké kočky bengálské. O první šlechtění tohoto plemene se pokusili američtí genetikové ve 20. stol, a to proto, že u divokých koček byla zjištěna nepřítomnost kočičího genu leukemie. I přes jejich snahu se jim však křížení nedařilo, kocouři byli neplodní a koťata prvního vrhu se nedala ochočit. V roce 1963 se o další pokus zkřížení tohoto plemene a vyšlechtění bengálské kočky pokusila Jean Millová v Americe, zvolila metodu odchovu jen koček (samiček) s domestikovanými kocoury. Přese všechny problémy byla čtvrtá generace původních koček uznána některými asociacemi a Evropská FiFe bengálské kočky uznala v roce 1998. Do České republiky bylo toto plemeno dovezeno až v roce 1994 a je i nadále velmi vzácné. Ať už pro svůj původ, divoký vzhled nebo cenu koťat, která se pohybuje od cca 20 do 40 tisíc Kč. Ještě dnes se pro svou specifickou imunitu vůči kočičí leukémii zkoumají jedinci v národním institutu pro výzkum rakoviny.

Vzhled a stavba těla

Bengálské kočky mohou vážit až 10 kg. Jejich tělo je mohutné, svalnaté s těžkými kostmi. Tvar jejich těla je aerodynamický: Trup je velký a svalnatý. Hlava poměrně malá, oblá a charakteristická pro toto plemeno svým divokým vzhledem. Na obličeji má značení, uši jsou spíše malé se zaoblenými boltci, čenich široký. Velmi výrazné jsou také její velké oči zelené či zlaté barvy mandlového tvaru. Ocas je střední délky, na konci vždy černě zbarvený. Zadní nohy jsou delší a silnější než přední, je to jedna z věcí, co jim zbyla po divoké kočce bengálské a dodává jim sílu a rychlost.

Barevné varianty

- Brown tabby – black marbled/spotted – černě mramorovaná/tečkovaná (rozetová) - Seal sepia - Sépiová tečkovaná/mramorovaná (rozetová) - Snow - Sněžná mramorovaná/tečkovaná (rozetová) - Seal milk – norčí mramorovaná/tečkovaná (rozetová) Žádoucí znak na srsti je tzv. glitter – zlatavý odlesk srsti.


Zdroje:  Wikipedie