Načítání obsahu, prosím počkejte
Shirský kůň

Shirský kůň

Hmotnost psa:
-1200 kg
Hmotnost feny:
-1200 kg
Výška psa:
-172 cm
Výška feny:
-172 cm
Barva:
hnědá;bílá

Shirský kůň je neznámějším mohutným, tažným koněm Anglie.

Historie

Shirský kůň je potomkem velmi známého anglického koně, tzv. Great Horse, jež byl rytířskfým, válečným koněm středověku. Později bylo plemeno kříženo pravděpodobně s importovanými frískými hřebci a v 16. až 17. století s vlámskými koňmi. Zakladatelem chovu byl hřebec Packington Blind Horse, žijící v letech 1755 - 1770. O sto let později, roku 1878 byla založena plemenná kniha. Pojmenování shire získal roku 1884 od názvu hrabství.

Stavba těla

Typická je pro shirského koně úzká a dlouhá klabonosá hlava s dobráckým výrazem, dlouhé rousy na nohou (většinou bílé) a velice elegantní chody. Vyskytuje se v barvách Hnědák, Vraník, Bělouš, Grošák, ale i v jiných zbarveních. Je vysoký v kohoutku až 172 cm, váha je až 1200kg. Krk je na chladnokrevníka relativně dlouhý, hřbet je krátký, silný. Hruď je hluboká, záď osvalená a široká. Nohy jsou pevné a zdravé, nemusejí se kovat.

Charakter

Tak jak se na všechny tažné, chladnokrevné koně sluší, patří i shirští koně mezi chladnokrevníky, kteří mají velice klidný a vyrovnaný temperament, ale ve vypjatých situacích mohou být tvrdohlaví. Toto plemeno má velice prostorný krok a klus s výrazným a dobrým posunem vpřed. Jinak má toto plemeno klasický cval, popřípadě trysk.

Využití

Můžeme je vidět ve spřežení, jsou oblíbení při různých rytířských show kde se předvádějí v netradičních starodávných postrojích, nebo jako vynikající drezurní koně, ale jsou to i výborní společníci pro ježdění ve volném čase. Nesmíme také zapomínat na jejich - dnes už nevelikou - úlohu jako "lesní dělníci" nebo pivovarské koně, dnes vídáme ukázky tohoto koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.


Zdroje:  Wikipedie