Načítání obsahu, prosím počkejte
Norický kůň

Norický kůň

Známé také jako:
norik
Výška psa:
163 cm
Výška feny:
163 cm

Norický kůň (též zkráceně Norik) je jedno z chladnokrevných plemen koní, které se používají na tahání těžkých nákladů a tahání povozů.

Historie

Je pojmenován podle historického státu Noricum, ale plemeno bylo pravděpodobně už před vznikem římské říše používáno v Soluni, kde byli koně tohoto plemene používáni ve válkách. Od 16. století byl zušlechťován hřebci z Španělska, Belgie a Neapole. V roce 1884 bylo toto plemeno poprvé definováno v Rakousku.

Stavba těla

Běžná výška plemene je asi 163 cm. Nejčastější zbarvení: tmaví hnědáci, ryzáci, vraníci, bělouši a tygři. Bílé znaky na těle jsou nepřípustné. Nové vyšlechtěné typy jsou hnědáci či ryzáci s bohatou hřívou a kvalitním ocasem. Má hlavu s klabonosem, silný krk.

Použití

Je určený k tahu těžších břemen, povozů,rekreačnímu ježdění a hipoterapií. Původní norik byl spíše horským koněm, otužilý, pohyblivý, nenáročný na krmení.

Charakter

Norik je velice pracovitý,dobře ovladatelný, přiměřeného temperamentu,ochotný,velmi klidný,vytrvalý,dobromyslný,dobře se učí novým věcem a přesto je to silná osobnost.


Zdroje:  Wikipedie