Načítání obsahu, prosím počkejte
Sheltie

Sheltie

Známé také jako:
Šeltie;Shetlandský ovčák
Země původu:
Spojené království
Hmotnost psa:
6-8 kg
Hmotnost feny:
6-8 kg
Výška psa:
ideálně 37 cm
Výška feny:
ideálně 35-36 cm
Barva:
zlatá (sable); tricolor; modře mramorovaná (blue merle); bicolor; nevyskytující se blac & tan
Skupina FCI:
1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI:
1: Ovčácká a pastevecká plemena (s pracovní zkouškou)
FCI:
standard

Shetlandský ovčák, sheltie, je plemeno psa původně vyšlechtěné k hlídání a shánění stád ovcí. Toto plemeno se považuje za výsledek křížení dlouhosrstých kolií s domácími psy na Shetlandkých ostrovech, ale zřejmě má více krve původních keltských ovčáků. Sheltie je známá už od 18. století. Sheltie je nenáročný, odolný a přátelský pes, v současnosti se chová také jako společník.

Historie

Šeltie, pocházející ze Shetlandských ostrovů severně od Skotska, se začaly vyvíjet již v 17. století. Nevypadaly však vždy tak, jako dnes. Ze začátku by se daly přirovnat spíše k malé border collii. Do své dnešní podoby se dostaly až kolem roku 1940. Do této doby byl vzhled každého jedince dost rozmanitý. Hlavní příčinou takových rozdílů bylo, že se anglický kennel klub nemohl dohodnou na standardní výšce a preferovaly se úplně jiné kostry než dnes. Někteří chovatelé se chtěli přiblížit vzhledu malé kolie a tak se dostávali do chovu šeltií malí jedinci kolií, kteří však krom krásy srsti zadělali na věčné problémy s výškou ve vrzích. Na rozvoji šeltie se nepodílela zdaleka jen kolie, spíše naopak. Kolie dodala pouze konečný elegantní vzhled, původem jsou šeltie pravděpodobně potomky špicovitých a severských plemen, Kavalír king charles španělů a částečně májí také podobný původ jako border collie.

Povaha

O šeltiích se dá říci, že je to bezproblémové plemeno, se sladkým výrazem a milou povahou. Je velice inteligentní a vnímavá a právě pro tuto vlastnost se nehodí ke každému. Bude určitě špatně snášet nervózního člověka, jelikož je citově labilní a neunese hrubost a řev, v takovém případě vám vyhlásí stávku. Je velice učenlivá a chápavá a proto jí výcvik nedělá velké problémy. Některé šeltie ale v důsledku své vnímavosti přehnaně reagují na rušivé podněty a to pak může limitovat jejich pracovní upotřebitelnost. Nejvíce úspěchů dosahují v Agility, kde se uplatní jejich přesnost. Některé šeltie vynikají často i velikou rychlostí. V poslední době se u nás objevuje stále více velice šikovných šeltiček v disciplíně „Tanec se psem“. I když je šeltie původně pes ovčácký a pudy pást mají šeltie dodnes, u nás se tato disciplína u šeltií příliš nevidí.


Zdroje:  Wikipedie