Načítání obsahu, prosím počkejte
Australský honácký pes

Australský honácký pes

Země původu:
Austrálie
Hmotnost psa:
16-23 kg
Hmotnost feny:
16-23 kg
Výška psa:
46-51 cm
Výška feny:
43-48 cm
Barva:
modrá;červená
Skupina FCI:
Ovčáci a honáčtí psi
Sekce FCI:
Honáčtí psi (bez zkoušky z výkonu)
FCI:
standard

Australský honácký pes, je plemeno honáckého psa z Austrálie chované k vedení stáda. Je to krátkosrstý pes střední velikosti vynikající svou inteligencí.

Charakteristika

Vzhled Modrý australský honák ve výstražném postoji Štěňata, ktará se začínají zbarvovatAustralský honácký pes by měl být svalnatý, atletický a silný bez jakékoliv stopy slabosti nebo křehkosti. Nicméně nadměrně těžký nebo až zavalitý by neměl být v žádném případě. Dokonce psi chovaní jako společníci nebo s nějakými cíli na výstavách by měli mít vyvážené, pevné svalstvo. Velikost Fena australského honáckého psa měří od 43 do 48 cm v kohoutku, pes má od 46 do 51 cm. Australský honácký pes je svalnatý, kompaktní pes s hustou, hrubou, spíše mastnou srstí, a jemnou zimní podsadou. Má dlouhý ocas, který obecně nese nízko. Australský honácký pes v dobré kondici by měl vážit zhruba 16 až 23 kg. Ocas Australský honácký pes by neměl být naměňován s Australian Stumpy Tail Cattle Dog, psem, který se rodí s krátkým ocasem. Stumpy se australskému honákovi velmi podobá, ale stumpy je vyšší.

Temperament

Chování a nároky plemene Australský honácký pes má velké nároky na pohyb, je to pes čilý, inteligentní a hravý. V mládí by se měl seznámit s dětmi a jinými zvířaty, jinak může být nesnášenlivý a teritoriální. Byl vyšlechtěn v Austrálii, proto snáší dobře i vysoké teploty. Žít trvale venku pro něj není problém. Je to velmi dobrý a ostražitý hlídač, oddaný svému pánovi. Využití Jak naznačuje název plemene, jeho hlavní funkcí byla kontrola přesunů stáda dobytka jak v otevřených, tak i uzavřených prostorách. Stádo vede kousáním do kopyt nebo do ocasu. V dnešní době můžeme vidět australské honácké psy pracovat ve sportovní kynologii či soutěžích obedience. Výborně se prezentují i v soutěžích agility, kde vynikne jejich mrštnost a rychlost. Ve Spojených Státech a v Austrálii se používají k hledání drog či výbušnin.

Zdraví

Délka života Dožívají se okolo dvanácti let, 27% umírá na rakovinu. Zdravotní potíže Jsou náchylnější na slepotu, reprodukční potíže a dysplasii.

Historie

Australský honák je velmi podobný dnes již vyhynulému modrému patařovi, který se dříve používal při nakládání dobytka do lodí. Tento honák má však zcela jiný původ. Dožívá se v průměru 12-14 let. Australský osadník Thomas Smith Hall toto plemeno vyšlechtil k obrazu pataře na konci devatenáctého století. Ke šlechtění použil vlastnosti psa dingo, červeného bobtaila, plemena kolie a podařilo se mu vyšlechtit psa velmi podobného patařovi. Pes je díky svým předkům všestranný a nebojácný.


Zdroje:  Wikipedie