Načítání obsahu, prosím počkejte
Plejtvák sejval

Plejtvák sejval

Latinský název:
Balaenoptera borealis
Délka:
20 m
Hmotnost:
45 t
Rychlost:
50 kmh
Stav ohrožení:
Ohrožen
Populace:
54000

Plejtvák sejval (Balaenoptera borealis) je kytovec z podřádu kosticovci. Je to třetí největší plejtvák, hned po plejtváku obrovském a plejtváku myšoku.

Název

Název „sejval“ pochází z norského slova "seihval" (hval je velryba, sei je treska) podle tresky, která se u norského pobřeží vyskytuje ve stejnou roční dobu jako sejval.

Popis

Plejtvák sejval dorůstá až 20 metrů délky a 45 tun váhy. Denně sní v průměru 900 kilogramů, kterou tvoří klanonožci, korýši a ostatní složky zooplanktonu (viz též kril). Patří mezi nejrychlejší kosticovce, na krátké vzdálenosti je schopen vyvinout rychlost až 50 kilometrů za hodinu.

Rozšíření a ochrana

Žije v mořích a oceánech téměř celého světa. Nejraději se zdržuje při hlubokých pobřežích, zároveň se vyhýbá ohraničeným prostorům jako jsou zátoky. Nepluje do vod arktických či naopak tropických. Plejtvák sejval migruje každý rok na zimu z chladných vod do vod mírného až subtropického pásu. Jejich přesné trasy však povětšinou nejsou dosud známy. Kvůli rozsáhlému lovu, který probíhal přibližně od konce devatenáctého do konce dvacátého století, kdy bylo uloveno přes 238 000 kusů, je dnes plejtvák sejval mezinárodně chráněn. Přesto však je stále v omezené míře loven v rámci kontroverzního programu vedeného Islandem a Japonskem. K roku 2006 činila populace plejtváka sejvala okolo 54 000, z čehož pětina je určena k lovu.


Zdroje:  Wikipedie