Načítání obsahu, prosím počkejte
Plejtvák obrovský

Plejtvák obrovský

Latinský název:
Balaenoptera musculus
Délka:
30 m
Hmotnost:
181 t
Rychlost:
36 kmh
Stav ohrožení:
Ohrožen

Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) je mořský savec z řádu kytovců. Je to největší současný žijící živočich a podle dosavadních informací i největší živočich vůbec, alespoň z hlediska hmotnosti. Délkou jej však předčilo několik rodů sauropodních dinosaurů.

Popis

Délka těla dosahuje až kolem 30 metrů (rekordní jedinec měřil 33,59 m) a hmotnost asi 181 tun. Je tedy nejtěžším živočichem všech dob. Spolehlivě nejdelší doložený dnes známý dinosaurus rodu Supersaurus měřil na délku zhruba 32-35 metrů, byl tedy mírně delší (ovšem podstatně lehčí, hmotnost činila asi 40 tun). Odhady velikosti možná ještě větších dinosaurů rodu Bruhathkayosaurus (45 m, ?139 tun) a především druhu Amphicoelias fragillimus (asi 56-62 m, ?122 tun) nejsou dostatečně ověřené. Hmotnost jazyka: až 2,9 tuny. Plejtvák má proudnicový tvar těla. Umí plout rychlostí až 20 uzlů (cca 36 km/h) a řadí se tak mezi nejrychlejší mořské živočichy.

Ekologie

Živí se krilem. Jeden plejtvák obrovský pozře každý den odhadem na 40 miliónů těchto drobných korýšů, což odpovídá přibližně 4 tunám krilu.


Zdroje:  Wikipedie