Načítání obsahu, prosím počkejte
Perlička kropenatá

Perlička kropenatá

Známé také jako:
perlička obecná;perlička štětcovitá
Latinský název:
Numida meleagris
Délka:
53-63 cm
Hmotnost:
1,3 kg
Stav ohrožení:
Neohrožen

Perlička kropenatá (Numida meleagris), známá též pod názvy perlička obecná nebo štětcovitá, je velký pták z čeledi perličkovitých. Jedná se též o jediného představitele rodu Numida. Domestikovaná forma perličky kropenaté se nazývá perlička domácí (Numida meleagris f. domestica).

Popis

Dorůstá 53-63 cm a váží průměrně 1,3 kg. Má zavalité tělo, nápadně malou neopeřenou hlavu s přilbicí, krátký ocas a krátká zakulacená křídla. Opeření má černé, bíle skvrnité, hlava a strany krku jsou modré, přilbice žlutohnědá a zobák červený se žlutým koncem.

Rozšíření

Žije v savanách, na hospodářské půdě a v jiných teplých, sušších, otevřených krajinách s rozptýleným porostem keřů a stromů. Její areál rozšíření zahrnuje téměř celou subsaharskou Afriku, izolovaně se vyskytuje též v severozápadním Maroku. Úmyslně byla zavlečena i do jiných částí světa, včetně jižní Francie nebo Karibiku.

Způsob života

Samice s kuřaty

Žije v hejnech. Ta mimo hnízdní období čítají obvykle kolem 25 jedinců, ale na společných nocovištích mohou být i několika tisícová. Zdržuje se převážně na zemi, i při ohrožení upřednostňuje útěk před úletem. Živí se semeny, kořínky, travinami, plody, hlemýždi, pavouky, hmyzem, obojživelníky, ještěrkami, malými hady a savci. Po potravě často pátrá pomocí svých silných končetin, kterými rozhrabává půdu, podobně jako kur domácí. Hnízdo v podobě dobře skrytého dolíku buduje na zemi. V jedné snůšce pak bývá obvykle 6-12 světlých vajec, na jejichž 26-28 denní inkubaci se podílí samotná samice. Mláďata jsou vzletná asi po 30 dnech.


Zdroje:  Wikipedie