Načítání obsahu, prosím počkejte
Pelikán bílý

Pelikán bílý

Známé také jako:
pelikán menší;pelikán obecný;pelikán růžový
Latinský název:
Pelecanus onocrotalus
Délka:
148-175 cm
Hmotnost:
5-15 kg
Rozpětí křídel:
226-630 cm
Populace:
270000 290000

Pelikán bílý (Pelecanus onocrotalus) je velký vodní pták z čeledi pelikánovitých.

Popis

Dorůstá velikosti labutě, je asi 148 - 175 velký s rozpětím křídel 226 - 630 cm a hmotností mezi 5 - 15 kg. Má mohutné tělo s krátkými končetinami, krátkým ocasem, silným zobákem a charakteristickým hrdelním vakem. Je skoro celý bílý, jen konce letek má černohnědé, vak žlutý a nohy růžové. Stejně jako všichni veslonozí má všechny prsty na nohou spojené plovací blánou. Obě pohlaví se zbarvením nijak viditelně neliší, samice je o něco menší než samec a na rozdíl od něho má kratší a rovnější zobák. Mladé jedince snadno poznáme díky šedému opeření. Na rozdíl od podobného pelikána kadeřavého (Pelecanus crispus) je menší, má světlé končetiny, tmavé letky, žlutý vak a holou kůži kolem očí.

Rozšíření

Pelikán bílý hnízdí v Africe a v rozmezí od jihozápadní Evropy po střední Asii. Je částečně tažný, na zimu odlétá do severozápadní Afriky, odkud se začíná navracet již na přelomu února a března. Globální populace je stále poměrně početná - čítá zhruba 270 - 290 000 jedinců, kteří žijí na ploše velké 100 000 - 1 000 000 km2. Během celého léta zaletuje i na území střední Evropy, jednotliví ptáci byli zaznamenáni také na území České republiky. Největší hrozbu pro pelikány stále představuje ztráta přirozeného biotopu, uvíznutí v rybářských sítích, otrava pesticidy a pronásledování ze strany porybných, kteří pelikánům přisuzují velký úbytek ryb na chovných rybnících.

Ekologie

Stejně jako ostatní pelikáni se živí téměř výhradně rybami, které chytá do svého hrdelního vaku. Svou kořist loví většinou při plavání na hladině, často však i ve skupinách, kdy ryby společně nahání na mělčinu, kde jsou snadnou kořistí. Za potravou se vydává především brzy ráno a na večer a denně spořádá až 1,5 kg ryb. Létá mocnými plochými rázy křídel, velmi často plachtí a krk má přitom vždy položený na hřbet. Hnízdí ve skupinách většinou v blízkosti mělkých jezer nebo v bažinách. Hnízdo v podobě velké hromady větví a rostlinné vegetace si staví na zemi a klade do něj 2 bílá vejce. Již několikrát byly zaznamenány také případy, kdy hnízdil ve společnosti již výše uvedeného pelikána kadeřavého. Inkubační doba vajec trvá asi 29 - 36 dnů. Mláďata nejprve požírají již rozmělněnou potravu z hrdelního vaku svých rodičů, poté, co opustí hnízdo (tedy asi po 14 dnech) si již potravu hledají sami. Pohlavně dospívají ve 3. až 4. roce života.

Kam do zoo

Pelikán bílý je častou a oblíbenou atrakcí zoologických zahrad po celém světě. V České republiky chová tento druh Zoologická zahrada Praha, Liberec, Dvůr Králové, Plzeň, Zlín, Jihlava a Ohrada.


Zdroje:  Wikipedie