Načítání obsahu, prosím počkejte
Ovce ouessantská

Ovce ouessantská

Výška v kohoutku:
50 cm
Hmotnost:
15-18 kg
Délka březosti:
5 m
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Neohrožen

Původ

Pochází z malého ostrova francouzské Bretagne - Ouessan, který leží přes deset mil od pobřeží. Díky drsnému podnebí (vítr, déšť , skoupá vegetace - málo stromů k přirozené ochraně) se přírodním výběrem vyselektovalo toto malé, ale velmi odolné plemeno.

Potrava

Typický býložravec. Co do výběru potravy je nenáročná, spásá i rostliny, které ostatní hospodářská zvířata odmítají.

Rozměry

Jedná se o nejmenší existující druh ovce. Berani dosahují hmotnosti až 18 kg, ovce až 15 kg a výšky do 50 cm.

Rozmnožování

Březost trvá 5 měsíců, samice rodí obvykle 1 mládě o hmotnosti cca 1kg, které kojí asi 6 měsíců. Ovce žijí i s mláďaty ve stádu, jsou aktivní ve dne a jejich říje probíhá dvakrát do roka.

Využití

V zemi původu se stříhají na kvalitní vlnu, v našich podmínkách se nejčastěji využívají jako velmi nenáročné "živé sekačky" na udržování zahrad, jako domácí mazlíčci, apod.

Poznámka

Tento druh ovce bývá často nesprávně označován jako Quessantská ovce, nebo Quessantka. Toto označení je nesprávné, k chybě došlo ihned po prvním dovozu do České republiky tak, že pracovník, který zapisoval nově dovezené ovečky do evidence, použil ne příliš kvalitní faxovou kopii dokladu, kde bylo písmeno O u slova Ouessant trochu rozmázlé a zaměnil ho za písmeno Q. Od té doby již většinou nikdo dále původ slova nezkoumal.


Zdroje:  Wikipedie