Načítání obsahu, prosím počkejte
Anoa nížinný

Anoa nížinný

Latinský název:
Bubalus depressicornis
Výška v kohoutku:
86 cm
Délka:
180 cm
Hmotnost:
300 kg
Délka ocasu:
40 cm
Délka březosti:
275-315 d
Stav ohrožení:
Ohrožen
Populace:
5000

Anoa nížinný (Bubalus depressicornis) je druhý nejmenší druh divokého tura. Je to endemit primárních nížinných pralesů a mokřadů indonéského ostrova Celebes a jako takový je ohrožován lovem a kácením pralesů.

Popis

- hmotnost: asi 300 kg - délka těla: 180 cm - délka ocasu: 40 cm - výška v kohoutku: 86 cm Anoa nížinný je malý tur s oválným trupem a krátkýma, štíhlýma nohama a krátkým krkem. Dospělé kusy jsou tmavě zbarvené, většinou tmavě hnědé až černé, mívají však bílé nebo žlutavé ponožky nebo bílý půlměsíc pod hrdlem. Srst je řídká s rovnými hrubými chlupy. Obě pohlaví mají rohy, které jsou u krav kratší než u býků. Rohy jsou rovné, na průřezu trojůhelníkovité.

Rozšíření a stanoviště

Anoa nížinný je endemitem ostrova Celebes, celková rozloha území, na kterém se vyskytují, je menší než 5,000 km2. K životu potřebují primární, člověkem nenarušený les - obývají nížinné pralesy a mokřady s hustým podrostem, kdysi žili i podél pobřeží.

Biologie

Anoa nížinný zřejmě žije samotářsky nebo v párech, pravděpodobně nejsou teritoriální, podobně jako ostatní druhy turů. Jsou aktivní převážně ráno a pozdě odpoledne, zbytek dne odpočívají a přežvykují. Jsou to býložravci, spásají trávy i byliny, okusují listy stromů a keřů nebo kůru, pojídají také vodní rostliny nebo ovoce. Samice rodí většinou jedno mládě po 275-315 dnech březosti.

Ohrožení

Anoa nížinný je ve velkém loven místními lidmi a je ohrožován také kácením pralesů, ve kterých žije. V přírodě nežije více než 5000 jedinců. V Indonésii je anoa nížinný oficiálně chráněn od roku 1931 a na ostrově bylo zřízeno několik rezervací, skutečný stupeň ochrany je ale značně nejistý.


Zdroje:  Wikipedie