Načítání obsahu, prosím počkejte
Oblovka žravá

Oblovka žravá

Latinský název:
Achatina fulica
Délka:
20 cm
Hmotnost:
150-300 g
Délka života:
5-7 r

Oblovka žravá (Achatina fulica, achatina žravá) je suchozemský plž obývající tropické lesy střední Afriky. Tam se živí shnilými listy a spadaným ovocem.

Popis

Oblovka žravá patří mezi největší suchozemské plže. Její ulita dorůstá délky až 20 cm, průměrně však kolem 12 cm. Váha se pohybuje kolem 150 g, maximálně do 300 g. Dožívá se 5 - 7 let, v zajetí do 10 let. Pohybuje se pomocí svalnaté nohy, která při natažení může být až o 10 cm delší než ulita. Barva může být různá od krémové po tmavě hnědou. Zbarvení ulity je variabilní v závislosti podmínkách a potravě, nejčastěji je však ulita hnědá se světlými pruhy. Důležitým identifikačním znakem tohoto druhu je bílá nebo modro-bílá columella.

Rozmnožování

Oblovky, stejně jako ostatní hlemýždi, jsou hermafrodité, což znamená, že každý jedinec má jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Ačkoliv jsou však hermafrodité, na rozmnožení jsou potřeba samozřejmě dvě oblovky. Asi po 8-20 dnech po oplození následuje nakladení asi 200 vajíček. Ta oblovka zahrabe do půdy.

Chov v zajetí

Achatiny se často chovají jako domácí mazlíčci. Jsou poměrně nenáročné na chov. K jídlu jim stačí ovoce a zelenina. Občas je jim třeba dodat zdroj vápníku – sépiová kost či drcené vaječné skořápky (aby měla z čeho stavět ulitu). Mohou mít i krmení pro želvy či akvarijní ryby, granule pro psy, kočky a potkany či těstoviny. Je vhodné zejména: - Ovoce: – hroznové víno, jablko, hruška, švestka, malina, jahoda, ostružina, meloun, broskev, meruňka, třešeň, banán, litchi, ananas, papaya, atd - Zelenina: – salát, okurka, mrkev (pokud možno nastrouhaná), , paprika, kopr, petržel, pórek, čínské zelí... - Byliny: – smetánka (pampeliška), jitrocel, jetel... - Ostatní: – houby, piškoty, chléb (tvrdý, rozmočený), krmení pro želvy a akvarijní rybky, granule pro psy, kočky, potkany atd., těstoviny, vápenná kašička... POZOR! Nebezpečná jsou rajčata a citrusy, která rozkládají potřebný vápník.


Zdroje:  Wikipedie