Načítání obsahu, prosím počkejte
Laevicaulis alte

Laevicaulis alte

Latinský název:
Laevicaulis alte
Délka:
7-8 cm

Laevicaulis alte je druh tropických plžů z čeledi Veronicellidae. České jméno nemá. Tento plž je velmi dobře přizpůsoben k přežití v suchým oblastech. Synonyma: - Vaginulus (Laevicaulis) alte - Vaginulus alte Ferussac, 1821 - Vaginula alte Je z nominotypického rodu Laevicaulis.

Popis

Je to oválný, tmavě hnědě zbarvený plž bez ulity s jemně hrbolkovitou pokožkou. Velikost až 7-8 cm. Kýl má béžovou barvu. Má zvláštní velmi úzké chodidlo, které je u malých jedinců pouze 1 mm úzké, u větších je relativně silnější asi 4-5 mm silné. Má malá tykadla, asi 2-3 mm dlouhá. Tykadla vystrkuje pouze málo. Líhne se z vajíček. Suchým oblastem je přizpůsoben svým tvarem s co nejmenším povrchem, úzkým chodidlem a způsobem života. Za potravou se vydávají malí jedinci téměř výhradně v noci. Ve dne je zahrabán v půdě, ale větší jedinci lezou někdy také ve dne. Za 7 měsíců vyroste z velikosti 0,5 cm asi na 4 cm.

Ekologie

Parazité: - Angiostrongylus cantonensis Predátoři: - Rana tigrina Výskyt: - původně pravděpodobně Afrika (západní Afrika, východní Afrika. - nepůvodní: - jižní Asie - Čína (Taiwan) - USA (Havaj) - ostrovy v Indickém oceánu - Austrálie (od r. 1889) - Samoa Jedná se o invazní druh Biotop: - Suché oblasti. Většinou nižší nadmořské výšky. Potrava v teráriu: - listy pampelišek - rajče - nejdříve překvapivě okouše slupku z rajčete a dužninu žere později další den - okurka - jablka - v nouzi také kopr, listy topinambury Co nežere: - hrozny


Zdroje:  Wikipedie