Načítání obsahu, prosím počkejte
Německý pinč

Německý pinč

Země původu:
Německo
Hmotnost psa:
14-20 kg
Hmotnost feny:
14-20 kg
Výška psa:
45-50 cm
Výška feny:
45-50 cm
Skupina FCI:
2: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI:
1: Pinčové a knírači
FCI:
standard

Německý pinč je středně velké hladkosrsté psí plemeno pocházející z Německa. V německé plemenné knize je registrován od roku 1923. Je to rodinný, hlídací a společenský pes čilé a inteligentní povahy.

Historie

Německý pinč je velmi stará rasa, která pochází z Německa, má stejné předky jako knírač. Za prapředka německého pinče se považuje malý bažinný pes, podobný špicovi, který se vyskytoval na Baltu a později byl objeven i u kolových staveb před kolem roku 3000 před naším letopočtem. V roce 1923 vydal německý klub kníračů a pinčů první plemennou knihu pinčů. V současné době je tento pes chován na celém světě.

Vzhled

Německý pinč je hladkosrstý, střední velikosti, hrdého vzepření, splývajících obrysových linií, elegantní a kvadratické stavby těla. Silný je jako knírač, jeho dobře vyvinuté osvalení vyniká zejména při pohybu v důsledku krátkého osrstění. Srst Hladkosrstý pinč se od samého začátku lišil svou barvou a krátkou srstí od ostnosrstých. Většina z nich má barvu černou se světlými znaky dále pak jednobarevně hnědě tónovanou až červenou, barevnou variantu pepř a sůl nebo též modrošedou až černou. Hlava - Lebka: Silná, protáhlá bez silně vystupující zadní partie. Čelo ploché, prochází souběžně, bez vráskových záhybů. - Stop: Lehký, ale přesto zřetelně viditelný. - Nosní houba: Vrh nosu je dobře uzpůsobený a černý. - Tlama (morda): Končí tupým klínem. Hřbet nosu je rovný. - Pysky: Černé, pevné, hladce přiléhající k čelistem. - Čelisti a zuby: Horní a spodní čelist je silná. Úplný chrup (42 zubů) je silný, má nůžkový skus a je čistě bílý. Žvýkací svalstvo je dobře vyvinuté, bez rušivě vystupujících lícních kostí. - Oči: Tmavé, oválné, černě pigmentované a dobře přiléhající oční víčka. - Uši: Sklopené, vysoko nasazené ve tvaru V. Vnitřní hrany přiléhají k lícím, natočené směrem dopředu na spánky. Krk Ušlechtilý, nepříliš krátký, přecházející harmonicky do zátylí, suchý, bez laloků a volné kůže. Kůže je napjatá, bez záhybů. Ocas Ponechám v přirozeném stavu (nekrácen), vysoce nasazený, nesen lehce narovnaně. Povaha Pinč je živý, plný temperamentu, sebejistý a vyrovnaný. To spojené s chytrostí a vytrvalostí z něj dělá příjemného, hlídacího a doprovodného psa.

Nároky

Německý pinč je krásný, ale také vcelku náročný pes. Potřebuje opravdu pořádnou výchovu a nesmí být zanedbána žádná maličkost. Před pořízením tohoto psa je třeba všechny důležité věci dobře zvážit, není to plemeno, které může být odchováno na zbytcích od stolu. Dožívá se cca 10 – 12 let a kohoutková výška činí něco kolem 48 cm. Není vhodný pro začátečníky. Pokud je řádně vychován, je z něho opravdu oddaný domácí mazel.


Zdroje:  Wikipedie