Načítání obsahu, prosím počkejte
Americký kokršpaněl

Americký kokršpaněl

Země původu:
USA
Hmotnost psa:
10-12 kg
Hmotnost feny:
10-12 kg
Výška psa:
38,1 cm
Výška feny:
35,5 cm
Barva:
černá; hnědá; krémová; může být i vícebarevný s jasně odlišenými skvrnami
Skupina FCI:
8 retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce FCI:
2 slídiči
FCI:
standard

Historie

Americký kokršpaněl vznikl šlechtěním Anglického kokršpaněla, který se dostal do Ameriky s anglickými přistěhovalci již na začátku 17. století. Jiná verze tvrdí, že přišli až mnohem později, a to v 19. století z chovné stanice Jamese Farrowa. Každopádně od té doby se datuje jejich přerod na „Američana". V roce 1883 byl Americký kokršpaněl poprvé k vidění na výstavě v Manchesteru ve státě New Hampshire, kde vyvolal velký rozruch. Záhy se stal v Americe velmi populární a ve 30. letech 20. století se chov kokrů definitivně rozdělil na klasické a tzv. New Look, který měl trochu jiné parametry. V roce 1946 snaha chovatelů vyvrcholila uznáním Amerického kokra za samostatné plemeno a to i přes silné protesty konzervativních chovatelů v Anglii. Americký Kennel Club však věděl, co dělá a do málo početné rodiny národních plemen Ameriky tak přibyl další přírůstek. Americký kokr se velmi rychle stal jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších psů v Novém Světě. Původně byl používán k lovu, stejně jako jeho anglický příbuzný, ale později se kvůli svému nádhernému vzhledu stali více plemenem společenským. Navíc jeho dlouhá srst je pro lov v lese poněkud nepraktická. Do Čech se dostali první jedinci v roce 1976 ze SRN a stejně jako ve své vlasti, i u nás velmi rychle dostihli popularitou Anglického kokršpaněla.

Anatomie

-Srst: Na hlavě je krátká, jemná a hedvábná. Závěs na uších je bohatý, břicho, hruď a nohy mají ochrannou podsadu. -Pysky: Těžký horní pyk kryje spodní část čelisti,ale nesmí být příliš převislý. -Krk: Mírně ohnutý bez laloku. Z plecí vychází plynule. -Plece: Dobře tvarované, napřesahující, pěkně dozadu se svažující. -Lebka: Lebka nesmí být plochá, ale zaoblená, ne však příliš klenutá. Nadočnicové oblouky jsou výrazné a stop zřetelný. -Oči: Živé a výrazné okrouhlé oči tmavé barvy a s dobře přiléhajícími víčky. -Uši: Dlouhé, zavěšené, nasazené ve výši očí. Pod hustou srstí mají jemnou kůži. Dosahují až ke špičce nosu. -Tlapy: Uzavřené okrouhlé tlapy se silnými polštářky, nevybočené, mezi prsty hustě osrstěné.

Povahové vlastnosti

Cvičí se lépe než průměrný pes. Obecně jsou američané poslušnější než angličané. Kokři jsou hravější než ostatní psi. Je dobrý hlídač. Při hlídání může být agresivní. Má velkou energii a je mnohem vzrušivější, oproti ostatním psům. K cizím dětem se přibližuje s nedůvěrou. Mají menší sklon ničit věci, než ostatní psi.

Osrstění a zbarvení

Srst kokrů může být jednotná nebo více barevná. K jednotným počítáme černé, mahagonově červené, játrové a světle krémové. Strakáči mají srst zbarvenou dvěma nebo více odstíny. Bílá barva musí být vždy zastoupena. -Jednobarevní: Černá je u jednobarevnách psů dominantní. Čokoládové zbarvení je nejnovější. -Černý s pálením: Pro výstavní účely smí mít pej jen deset procent tříslově zbarvené srsti. -Tmavožlutá srst: Tato moderní barva se v šlechtění kokrů objevila nadávno a má množství různých odstínů. -Trojbarevný: Geneticky je to jeden z nejsložitějších typů zbarvení. -Oranžovo-bílí: Strakáči mají obyčejně skvrny odlišných barev zřetelně oddělené. Tito kokři byli původně považováni za zvláštní.

Zbarvení a povaha

-Černí: jsou méně ochotni v hraní si s cizími psy, na svém území je přívětivý, o samotě doma je zlobivý, neposlušnost je v průměru. -Červení: má malou ochotu v hraní si s cizími psy, je málo spolehlivý, o samotě doma působí méně škod, velký sklon k neposlučnosti. -Černobílí: jsou velice hraví,vztah k dětema cizím lidem mají výborný, o samotě doma jsou poslušní, ze všech druhů zbarvení jsou nejposlušnější.

Pohlaví a rozdíly v typu

Samci kokršpanělů jsou jen nepatrně větší než feny a mají shodný mírný výraz. Prakticky mezi nimi nejsou větší rozdíly, obě pohlaví se snadno vychovávají, stejný u obou pohlaví je i stupeň nervozity, ničivého chování, předvádění se, vzrušivost i potřeby pohybu. Feny jsou ovšem mazlivější a náchylnější k úzkostnému štěkání a agresivnější vůči cizím lidem v domácnosti. Psi jsou zase útočnější vůči jiným psům a jsou lepšími hlídači než feny.

Potrava

Kokr se nikdy nesmí krmit jídly z kuchyně a restaurací. Vždy musí mít kavalitní krmivo z obchodů pro zvířectvo. Nejvhodnější jsou konzervy a suchá strava. Hlavní je dodržování pravidelnosti krmení. Dávkujeme podle věku a hmotnosti psa.

Základní péče o vzhled

-Oči: Zdravé oči jsou jasné a zářivé s jemně růžovými spojkami, ale s přibývajícím věkem u kokra dochází k poklesu spodního víčka. V tomto nově vzniklém záhybu dochází k hromadění slizu a prachu. Každý den se musí oči čistit tamponem navlhnčeným ve vlažné slané vodě. -Převislé pysky: Na tomto místě se hromadí zbytky potravy. Proto je potřeba po každém jídle tyto záhyby čistit. Jinak hrozí vznik infekce. -Uši: Těžké, převislé uši mohou způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo záněty. Maz se odstaňuje tkaninou, ale dáváme pozor, abychom nezajeli hluboko do zvukovodu. -Mytí tlapek: Po každém příchodu domů z procházky odstraníme možné bláto a omyjeme vlažnou vodou.

Péče o srst

Srst Vašeho kokra je jeho nejpůsobivější ozdobou, proto vyžaduje neustálou pozornost, aby zůstala zdravá a krásná. Psa je nutno denně česat, častěji v době línání. A také psa pravidelně koupat psím šamponem.

Specifické zdravotní problémy kokrů

-Epilepsie: Objevuje se náhodně a v různé míře. U starších psů epilepsie trvá mnohem déle než u mladších. -Dysplázie kyčelního kloubu: Hojnější je u velkých plemen, ale může se vyskytnout i u kokrů. Stehenní kosti dobře nezapadají do jamky v kosti kyčelní. Pohyb bývá bolestivý. -Ledvinové nemoci: Je to nemoc vrozená. Takto nemocná psi se dožívají jen několika málo let. -Páchnoucí kůže: Tato nemoc se nazývá seborrhea, kdykožní žlázy produkují nadměrné množství výměšků.

Rozmnožování

Kokři mají s plodností problémy je zřídka. Ve vrhu bývá pět až osm štěňat. Feny přicházejí do říje dvakrát ročně.Pro jsou ochotni pářit se po celý rok. U feny nenastává menopauza. Kokři jsou dobří rodiče a jejich vrhy bývají plné.

Výstavy

Jde-li o pracovní zkoušky, musí být pes velmi poslušný a ovládat i jiné dovednosti. Výstavy chovatelských klubů naopak vyžadují pouze krásu a dobrou povahu. Váš pes především musí odpovídat uveřejněným chovatelským standardům pro kokršpaněly. Na výstavě musí být pes ve vrchlnéé kondici. Musí být okoupaný, učesaný, ostříhaný, zcela zdravý.Na výstavě se musí předvést jak v pohybu tak i v klidu. Výstava musí být příjemná jak pro Vás tak pro Vašeho psa.


Zdroje:  Wikipedie