Načítání obsahu, prosím počkejte
Český teriér

Český teriér

Země původu:
Česko
Hmotnost psa:
6-10 kg
Hmotnost feny:
6-10 kg
Výška psa:
29 cm
Výška feny:
27 cm
Barva:
šedomodrá; světle kávová
Skupina FCI:
3 teriéři
Sekce FCI:
2 nízkonozí teriéři
FCI:
standard

Český teriér patří mezi malá plemena psů. Váha psa se pohybuje mezi šesti až deseti kilogramy, výška v kohoutku je kolem 30 cm.

Historie

Český teriér byl vyšlechtěn kynologem Františkem Horákem v roce 1948 křížením Sealyhamského a Skotského teriéra. Cílem bylo získat teriéra vhodného pro lov v lese a nornické práce. Pan Horák pracoval po mnoho let jako asistent československé Akademie věd a získané poznatky uplatnil ve šlechtění psů. Horákovi psi byli oblíbeni po celém světě, a proto byl za minulého režimu podezříván kvůli množství pošty, kterou dostával z ciziny. František Horák zemřel v roce 1997. Český Teriér byl uznán Mezinárodní Kynologickou Federací v roce 1963 jako plemeno číslo 246, skupina 3, Teriéři.

Vzhled

Toto plemeno má krátké nohy a středně dlouhé tělo, podobně jako Skotský či Sealyhamský teriér. Hlava je dlouhá, výrazné vousy a obočí. Tělo je pevné, ale ne zavalité. Jemná vlnitá srst se vyskytuje v několika barevných variantách, v modrošedé, šedé, bílé nebo kávově hnědé barvě. Štěnata se většinou rodí černá nebo tmavě šedá. Oči jsou hnědé nebo žluté. Nos a rty černé nebo vínové, vše se odvíjí od barvy srsti psa. Český teriér má ušei ve tvaru trojúhelníku, které se skládají a visí blízko u hlavy. Hlava je dlouhá, ne příliš široká a má výrazný stop.

Temperament

Standard uvádí klidnou povahu, agrese je proto diskvalifikující vadou. Čeští teriéři jsou údajně méně aktivní a tišší než jiní teriéři. Hodí se i do rodin s dětmi. Mají veselou povahu a působí inteligentně.

Péče

Srst českých teriérů se netrimuje, pro zachování výstavního vzhledu je však potřeba ji pravidelně stříhat. Stříhá se tělo, část hlavy a ocas. Na břiše, hrudi a packách se nechává viset delší srst, stejně je tomu i na hlavě, kde vousy a obočí dotvarovávají masku. Delší srst je nutné často česat, aby nedocházelo ke zplstnatění.

Zdraví

Toto plemeno může výjimečně postihnout křeč v dolních končetinách, která je jinak typická pro skotské teriéry. Pro zvíře ale není ani bolestivá ani život ohrožující.


Zdroje:  Wikipedie