Načítání obsahu, prosím počkejte
Leonberger

Leonberger

Země původu:
Německo
Hmotnost psa:
40-70 kg
Hmotnost feny:
40-70 kg
Výška psa:
72-80 cm
Výška feny:
65-75 cm
Barva:
lví; červená; červenohnědá; písková; vždy s černou maskou
Skupina FCI:
2 pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
Sekce FCI:
2 molossoidní
FCI:
standard

Leonberger je mohutný pes, pocházející z Německa. Název plemene je odvozen od města Leonberg. Toto plemeno je chováno převážně jako rodinný společník a hlídací pes. Přestože je dobrý hlídač, je k lidem přátelský. Zasahuje jen při ohrožení majitele nebo majetku. U leonbergera je velmi důležitá vyrovnaná, spíš přátelská, povaha. Nesmí být ani bázlivý a ani k lidem i psům agresivní.

Historie

Vznik této rasy se datuje k roku 1846. Leonbergerský pes vznikl záměrem Heinricha Essiga, který byl městským radním v městečku Leonberg u Stuttgartu v Německu. V městském znaku se nachází lev, a to zřejmě Heinricha Essiga inspirovalo k tomu, aby vytvořil psa podobajícímu se lvovi. Essig vlastnil velkou smečku psů, a tak s jimi začal dělat pokusy. Spářil černobílého landseera s dlouhosrstým bernardýnem. Po dalším křížení čtyř generací zařadil do chovu pyrenejského horského psa. Do České republiky se leonberger dostal v 80.letech 20.století. Prvními zapsanými leonbergery v Čechách byly feny Asca v. Schloss Almegg a Bianca v. d. Douglasfichte. Obě byly dovezeny z Rakouska. První chov v ČR byl zaznamenán v roce 1947. V současnosti je v registru 100 psů a 150 fen, ročně se zapisuje 300 štěňat.

Povaha

Leonberger je věrný, inteligentní, přítulný a dobrý hlídací pes. Někdy je nazýván jako „něžný obr“. Jsou to zábavu milující psi, zcela oddaní a chránící svou lidskou rodinu, především její mladší členy. Potřebují být nedílnou součástí rodiny.

Vzhled

Standartdní pes má dostatečně širokou lebku, přiměřeně hlubokou. Široký, ale ne příliš krátký hranatý čenich. Mírný stop bez vrásek. Oči jsou středně velké, tmavé. Pysky černé, dobře přiléhající, koutky nesmějí být otevřené. Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem. Uši jsou vysoko nasazené, položené těsně na hlavě, ne však příliš vzadu, stejně široké jsou dlouhé, se zaoblenou špičkou, dobře osrstěné a zavěšené. Krk silný, přiměřeně dlouhý a bez laloku. Plece dobře položené, lokty blízko hrudníku, rovné, se silnými kostmi. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté, dobře zaúhlené, při pohledu zezadu rovnoběžné. Tlapy jsou sevřené, okrouhlé, s blanou mezi prsty, černé nášlapné polštářky.. Trup je o něco delší než výška v kohoutku, silný hřbet a bedra, hruď hluboká, bedra dobře klenutá, hrudník nesmí být sudovitý. Ocas je dobře osrstěný, nesený pod úrovní hřbetu, nikdy ne příliš vysoko nebo přetočený. Srst je středně měkká až tvrdá, přiměřeně dlouhá, těsně přilehlá, s dobrou podsadou. Mírně vlnitá, ale ne kudrnatá. Velmi výrazná hříva na krku a hrudi. Barva srsti je světle žlutá, zlatá až červenohnědá, vždy musí být černá maska. Vyskytují jedinci s příměsí černé barvy v srsti, ale černá barva nesmí určovat celkový vzhled. Výška v kohoutku psa 72- 80cm, feny 65 – 75cm. Váha 40- 70kg.


Zdroje:  Wikipedie