Načítání obsahu, prosím počkejte
Mamba západoafrická

Mamba západoafrická

Známé také jako:
mamba zelená
Latinský název:
Dendroaspis viridis
Stav ohrožení:
Neohrožen

Mamba západoafrická (Dendroaspis viridis) je známá také pod názvem mamba zelená. Vyskytuje se v oblasti Západní Afriky, kde obývá galeriové lesy a take stromové a křovinaté savany. Je to stromový had s denní aktivitou. Jen zřídka slézá na zem. Díky svému štíhlému tělu se snadno a rychle pohybuje ve větvých. Tento druh je velmi ostražitý, není ale agresivní jako mamba černá. Když vycítí nebezpečí, skrývá se ve větvých. Potravou mamby západoafrické jsou především ptáci a malí savci. Je to vejcorodý had.

Vzhled

Mamba západoafrická je jasně zelený had se štíhlým tělem. Kůže mezi šupinami je černá. Štítky na hlavě a šupiny na ocase jsou černě lemované. Oči jsou hnědé. Břicho je světle zelené.

Jed

Jed mamby západoafrické je složen z více složek a je velmi prudký. Převládají neurotoxiny, které působí na mozková a míšní centra nervového systému. Další složky jsou hemolyzíny, které rozkládají červené krvinky a antikoaguliny zpomalující srážení krve. Její silně rýhované jedové zuby jsou pevné a nesklápějí se jako u zmijovitých.


Zdroje:  Wikipedie