Načítání obsahu, prosím počkejte
Mamba černá

Mamba černá

Latinský název:
Dendroaspis polylepis
Délka:
2,5-4,5 m
Rychlost:
20 kmh
Stav ohrožení:
Neohrožen

Mamba černá (Dendroaspis polylepis) je největším jedovatým hadem na území Afriky. Obvykle dorůstá délky 2,5 metrů, může však dosáhnout i délky přes 4,5 metru. Své jméno dostal tento druh hada podle barvy vnitřku tlamy. Zbarvení kůže je u každého jedince odlišné, mamby černé mohou být zbarveny např. žlutozeleně či bronzovou šedí. Je to jeden z nejrychlejších hadů na světě, může vyvinout rychlost až 20 km/h.

Chování

Černá mamba je teritoriální had, který běžně před nebezpečím ustupuje. Když se však cítí ohrožen, stává se velmi agresivní, zvláště pak v případě, že se hrozba nachází mezi samotným hadem a jeho doupětem. Je-li mamba útočně naladěna, vztyčí hlavu do co největší výšky, pouze někdy se v této pozici dívá člověku z očí do očí. Dále zaoblí záda, což jí napomáhá udržovat rovnováhu vztyčené části těla, poté otevře tlamu a tím odhalí její inkoustově černý vnitřek; přitom velmi agresivně syčí. Při lovu malých zvířat jí postačí jediné uštknutí, poté se stáhne a vyčkává, než začne působit neurotoxický jed. Ten způsobí absolutní ochromení oběti. Je-li její obětí pták, mamba se nestahuje, ale zůstává v něm zakousnutá. Tím ptákovi znemožňuje, aby odletěl a zemřel na místě, kde jej had nenajde. Když bojuje proti nebezpečí, vpraví do těla soupeře více smrtelných uštknutí.

Jed

Jed, který mamba černá používá, je velice silný a toxický. Na jedno kousnutí spotřebuje průměrně 100—120 mg, dokáže však spotřebovat dokonce 400 mg, přičemž smrtelná dávka pro dospělého člověka je 10 až 15 mg. Úmrtnost na uštknutí mamby černé je tedy takřka 100% - jen málo obětí má to štěstí, že dostanou protijed, ten je vzácný, drahý a obvykle jej při sobě mají pouze lidé, kteří berou v potaz možnost setkání s mambou černou; včasné podání je přitom základním předpokladem záchrany života.


Zdroje:  Wikipedie