Načítání obsahu, prosím počkejte
Linduška lesní

Linduška lesní

Latinský název:
Anthus trivialis
Délka:
16 cm
Hmotnost:
24 g
Rozpětí křídel:
25-27 cm

Linduška lesní (Anthus trivialis) je malý pěvec z čeledi konipasovití rozšířený na velkém území Evropy a v severní a západní Asii.

Popis

- Délka těla: 16 cm - Rozpětí křídel: 25-27 cm - Hmotnost: 24 g Linduška lesní má poměrně štíhlé tělo, poměrně dlouhý ocas a končetiny a dlouhý, štíhlý zobák. Svrchu je olivově zelená s černými proužky, zespodu je bílá s černým skvrněním. Končetiny má růžové, zobák černý. Obě pohlaví jsou zbarveny stejně. Můžeme si ji poměrně snadno splést s velice podobnou linduškou luční, která bývá na rozdíl od lindušky lesní světlejší a na spodní straně těla má namísto skvrn černé proužky.

Chování

Lindušku lesní nalezneme v otevřených lesích, na mýtinách, pasekách nebo na vřesovištích. Je částečně tažná, na zimu migruje do subsaharské Afriky. V Česku se vyskytuje jako letní host od dubna do října. Ozývá se charakteristickým drsným „psít“ nebo „psrí“. Při zvučném zpěvu složeném z několika odlišných částí se vznáší pomalu ze stromu dolů. Na rozdíl od ostatních lindušek tráví značnou dobu na stromech. Její potravou se stává nejčastěji drobný hmyz a jeho larvy, občas se živí i semeny různých druhů rostlin. Hnízdí od května do července a klade 5 - 6 vajec do pečlivě ukrytého hnízda na zemi. Jejich inkubační doba trvá 13 dní, mláďata opouštějí hnízdo po 12 - 14 dnech života. Často pečuje i o mláďata kukačky obecné.

Výskyt a početnost v ČR

V Česku hnízdí linduška lesní na většině území až po nadmořskou výšku 1 500 m. Její početnost se u nás však pomalu snižuje, v letech 2001 - 2003 v Česku hnízdilo 450 000 - 900 000 párů.


Zdroje:  Wikipedie