Načítání obsahu, prosím počkejte
Lev konžský

Lev konžský

Latinský název:
Panthera leo bleyenberghi

Lev jihokonžský (Panthera leo bleyenberghi), lev konžský, lev angolský či také lev katanžský je poddruh či regionální forma lva, jenž žije v suchých a velmi suchých oblastech Angoly, jižního Konga, západní Zambie a Zimbabwe, v severní Botswaně a Namibii. Lev jihokonžský dosahuje v průměru menší velikosti než sousední lev východoafrický a lev jihoafrický. Zbarvení srsti je spíše našedlé. Samci mají dobře vyvinutou hřívu, ta však nedosahuje až na břicho. Délka těla a ocasu se u výjimečně vzrostlých samců může blížit až 3 metrům, samice měří výrazně méně. Hmotnost samců se pohybuje okolo 150 kg, samice váží obvykle mírně nad 100 kg (jedinci z Botswany). Někdy se udává, že jedinec patřící k poddruhu l. jihokonžský ulovený v roce 1973 v Mucussu (jižní Angola) měřil na délku 3,6 metru, což by z něj činilo nejdelšího zaznamenaného lva vůbec. Odborná literatura však tento údaj neuvádí, neboť ho nepovažuje za věrohodný.

Chování

Lvi jihokonžští jsou stejně jako ostatní lvi společenská zvířata žijící ve smečkách. Jejich smečka může čítat 2 až 30 členů, přičemž početnost závisí na prostředí a dostupnosti kořisti. Jsou v ní 1-4 samci, kteří jsou buď bratři nebo se potkali v období dospívání a vytvořili koalici. V této koalici obvykle zůstávají do konce svého života. Zbytek smečky tvoří samice a mláďata různého věku. Smečky žijící v suchých oblastech, jako je například poušť Namib, čítají pouhých 2 až 9 členů. Samci mají za úkol bránit ostatním samcům ve vstupu do smečky. Když jiný samec převezme vládu nad smečkou obvykle zabije mláďata předešlého samce, když to jsou samice, které dospívají, tak je nezabijí, protože se budou moc s nimi brzy pářit. Lví samice se pokouší mít lvíčata ve stejné době, aby je mohla navzájem kojit.

Potrava a lov

Lvi loví vetšinou středně velká zvířata jako např. antilopy, zebry, pakoně, ale občas si troufnou i na buvola. Loví většinou lví samice, samci se k lovu připojují spíše výjimečně. Některé smečky namibijských lvů se specializují na žirafy.

Chov ZOO v ČR

Lva konžského momentálně (2018) chová Zoo Brno které se podařilo 29.prosince 2017 odchovat 2 mláďata, dále jej chová ZOO Zlín a ZOO Ústí nad Labem.


Zdroje:  Wikipedie