Načítání obsahu, prosím počkejte
Tygr sumaterský

Tygr sumaterský

Latinský název:
Panthera tigris sumatrae
Výška v kohoutku:
90-110 cm
Délka:
140-230 cm
Hmotnost:
115-180 kg
Délka ocasu:
60-80 cm
Délka březosti:
102-112 d
Počet mláďat:
2 4
Stav ohrožení:
Ohrožen
Populace:
400 500

Tygr sumaterský (Panthera tigris sumatrae) je nejmenším poddruhem tygra džunglového. Jedná se o kriticky ohroženou šelmu, která je endemitem ostrova Sumatra.

Popis

Tygr sumaterský je mezi tygry nejmenší, což je pro něj výhodné při pohybu v husté džungli. Srst má výraznou hnědooranžovou barvu, černé pruhy jsou poměrně úzké a hustě naskládané vedle sebe. Zvláště samci mají velmi výrazné licousy.

Rozšíření, početnost

Tygr sumaterský obývá pouze indonéský ostrov Sumatra, ve stále se zmenšujících tropických pralesích. Jeho stavy v přírodě se dají jen těžko odhadnout, zřejmě se pohybují mezi 400-500 zvířaty. Rychlé odlesňování a ztráta jeho přirozeného prostředí, společně s pytlačením, způsobují rychlý úbytek tygrů v divočině.

Biologie

Podobně jako ostatní tygři je i tygr sumaterský samotářský lovec, jejich kořistí se stávají kopytníci do velikosti jelena, prasata i hrabaví ptáci.

Kam do ZOO

Na celém světě je v zajetí chováno několik set tygrů sumaterských. V Česku jej chovají tyto zoologické zahrady: - ZOO Brno - ZOO Jihlava - ZOO Ostrava - ZOO Praha - ZOO Ústí nad Labem


Zdroje:  Wikipedie