Načítání obsahu, prosím počkejte
Lakeland teriér

Lakeland teriér

Země původu:
Velká Británie
Hmotnost psa:
7,7 kg
Hmotnost feny:
6,8 kg
Výška psa:
37 cm
Výška feny:
37 cm
Barva:
černá nebo modrá s pálením; červená; modrá; pšeničná; játrově hnědá; červenošedá; černá
Skupina FCI:
3 teriéři
Sekce FCI:
1 vysokonozí a středně velcí teriéři
FCI:
standard

Lakeland teriér je teprve nedávno vyšlechtěná rasa ze starého kmene pracovních teriérů v "Lake District" (odtud jeho jméno), které zde nazývali "Coloured Working Terriers" (barevní pracovní teriéři). Toto plemeno se nápadně podobá jak exteriérem, tak povahovými vlastnostmi velšteriéru, s kterým si ho mnoho lidí snadno splete. Poslánim lakelad teriérů byl lov na lišku, hubení krys a malých šelem, které ohrožovaly drůbež na farmách. Dnes je chován převážně jako společenský a rodinný pes.

Historie

V Lake Districtu – hornaté, drsné části Anglie na skotském pomezí měli farmáři, většinou chovatelé ovcí, oddedávna potíže s liškou, která působila škody mezi novorozenými jehňaty. Lov na lišku byl v této nepřehledné krajině, která skýtala liškám nepřeberné množství úkrytu obtížný, bez vhodného psa přímo nemožný. Pes, teriér, lovil ve smečce, nesměl zaostávat za vysokonohými honiči, musel být vytrvalý (za den urazit 50 km bylo pro psa ve smečce normalním výkonem). Na konci lovu musel být schopen lišku v noře zadávit, nebo ji z nory vypudit před čekající lovce. Pes musel být obratný a úzký – pravidlem bylo, kde projde hlava musí projít celý pes. Psi těchto kvalit ale nejednotného vzledu byli v této oblasti nazýváni podle center chovu "Patterdale Terrier", "Cumberland Terrier", "Westmoreland Terrier" nebo jednoduše "Coloured Working Terriers". Teprve po zavedení čistokrevného chovu se ustálil název "Lakeland Terrier". V dobách, kdy byl lakeland teriér šlechtěn pouze na výkon, byla čistokrevná plemenitba neznámým pojmem. Výchozím psem byl "Old English Wire Terrier", který byl většinou hrubosrstý v barvě Black and Tan. Chovatel Tommy Dobson použil k prošlechtění hnědého bedlington teriéra, který v té době platil za nejostřejšího ze všech teriérů. Dodnes je u některých lakeland teriérů vliv bedligton teriéra patrný. Tento vliv prozradí tenké dlouhé uši, či kudrnaté chlupy na hlavě, nebo tlapky typické pro "bedlingtona". Tom Horner se domnívá, že v lakeland teriérovi koluje i krev "Elterwater" teriéra. Tommy Dobson vtiskl více než kdo jíný podobu a charakter dnešnímu "lakelandu", jehož šlechtění se jako "master of hounds" více jak 50 let věnoval. Roku 1912, dva roky po jeho smrti byl založen první chovatelský klub tohoto plemene, které zatím bylo bez názvu. Teprve po založení klubu byl zvolen název "Lakeland Terrier". Založením klubu začal i čistokrevný chov "lakelanda" s cílem ustálení jednotného vnějšího vzhledu. Klub ale během 1. světové války zanikl. Znovuzaložen byl až roku 1921 ve Whitehavenu jako "Lakeland Terrier Association" Prvním prezidentem klubu se stal hrabě z Lonsdale (Hugh Cecil Lowther, 5th Earl of Lonsdale *1857,†1944), jehož rodina chovala "lakelandy" více jak 70 let a chov dokumentovala plemennou knihou. Ve dvácátých letech byl lakeland terriér "ilegálně" navzdory protestům došlechtěn prokřížením s velšteriérem a foxteriérem. Kříženci z těchto "ilegálních" vrhů nebyli z pochopitelných důvodů v plemenných knihách dokumentovány. Roku 1928 byla tato rasa uznána Kennel Clubem. Lakeland terriér byl dlouhou dobu přehlíženým plemenem. Jeho oblibě byla na obtíž zjevná podoba s velšteriérem, který stejně tak jako další konkurent foxteriér byl už delší dobu v povědomí kynologické veřejnosti.

Vzhled

-Celkový vzhled – živý, pracovitý, vyvážený a kompaktní pes. -Charakteristika – hravý, nebojácný pes, rychlý v pohybu, stale připravený k jakékoliv akci. -Povaha – smělý, přátelský, spolehlivý. -Hlava - vyvážená, mozkovna plochá. Silné čelisti, čenichová partie široká, nikoli však příliš dlouhá. Stop uprostřed mezi čenichem a týlním hrbolkem. Nos černý, u játrově zbarvených psů může být játrově zbarvený.. -Oči - tmavé, nebo barvy lískového oříšku.. -Uši - malé, tvaru písmene ´´V´´, ostražitě nesené, překlopené. -Tlama – zuby rovné. Skus pravidelný, nůžkový. -Krk – napjatý, lehce klenutý, bez laloku. -Trup – hrudník přiměřeně úzký. Hřbet silný, přiměřeně krátký. -Končetiny -Předni končetiny - předloktí rovná, tvořená silnými kostmi. -Zadní končetiny – silné, stehna dlouhá a svalnatá. Hlezna jsou nízko u podkladu. -Tlapky – malé, kompaktní, se silnými nášlapovými polštářky. -Ocas - vysoko nasazený, vesele nesený. Dříve se krátil, nyní se v některých zemích nesmí krátit, v jiných je připuštěný jak krácený tak nekrácený ocas. -Srst – hustá, drsná s dobře vyvinutou podsadou, odolná vůči nepřízni počasí. -Zbarvení – černá barva s pálením, modrá s pálením, červené, pšeničné, červené grizzly, játrově hnědé, modré nebo černé. -Velikost a hmotnost -Výška maximalně 37 cm. -Hmotnost psa 7,7 kg, fena 6,8 kg. Jak je vidět vzhledem je si "lakeland" podobný s velšteriérem. Přesto jsou mezi nimi na první pohled patrné rozdíly. Oči u "lakelanda" jsou kulatější, u "velše" menší a šikmo posazené. Uši oproti "velši" jsou u "lakelanda" větší, těžší, níže nasazené a ne těsně přiléhající. Na rozdíl od "velše" je sytě černá barva sytě tříslová barva nežádouci? Naopak preferovány jsou pastelové barvy srsti. "Lakeland" je zhruba o 3 cm nizší a o 2 kg lehčí nez "velš".

Popis

Lakeland teriér je elegantní, středně velký vysoce aktivní a otužilý pes. Přes svoje menší fyzické proporce se jedná o psa dominantního, který je vždy připraven si své místo ve smečce dobít a obhájit. Vztah k člověku zejména k dětem je přátelský. Jako na hlídače je na něj spolehnutí. Bezdůvodně neštěká. Rád se koupe; plaváni a brouzdání ve vodě je jedna z jeho nejoblíbenějších zábav. Až do vysokého věku – dožívá se až 14 let - je hravý a podnikavý.

Použití

-Lakeland teriér je pro svoji přátelskou a hravou povahu vyhledáván především jako splolečenský a rodinný pes. -Přestože jeho lovecké vlohy nejsou už prakticky využívány, je stale stejně dobrým lovcem jako v době svého vzniku. Tyto vlohy i dnes přímo vybízejí k použití při lovu - jeho specialitou je norování. -Jeho inteligenci (byť výcvik lakelanda není nijak jednoduchý) lze využít i ke sportovnímu výcviku, zejména pro: -pro sportovní výcvik všeobecné poslušnosti a stopováni -Agility -Mobility

Péče

Lakeland teriér patří k velmi aktivním psům – proto vyžaduje hodně pohybu a zamněstnání ať už formou lovu, sportu nebo výcviku. Srst se musí pravidelně upravovat – trimovat (= vytrhávání odrostlé srsti). Výcvik, který je v každém případě žádoucí a který není u lakelanda jednoduchý. Musí být veden jako u všech teriérů velice konsekventně, s citem a hlavně vyžaduje velkou dávku trpělivosti.


Zdroje:  Wikipedie