Načítání obsahu, prosím počkejte
Český horský pes

Český horský pes

Délka života:
11-12 r
Země původu:
Československo
Hmotnost psa:
32 - 40 kg
Hmotnost feny:
28 - 36 kg
Výška psa:
62 - 70 cm
Výška feny:
58 - 66 cm
Barva:
bílá s hnědými nebo černými skvrnami
Skupina FCI:
skupina 2 dogovití
Sekce FCI:
sekce 2 horský pes
FCI:
[č. 981 standard]

Český horský pes je psí plemeno pocházející z Československa, které se začal šlechtit v 70. letech minulého století. Za základ tohoto plemene byli použiti slovenští čuvači a kříženci několika plemen přivezených z Kanady, kteří byli chováni pro maximální výkon ve spřežení a další plemena.

Vzhled

V kohoutku měří 62 až 70 cm, fenka 58 až 66 cm. Váží asi 32 až 40 kg a fenka 28 až 36 kg. Má černý nos a středně velké oválné hnědé oči, které mu dodávají mírný a příjemný výraz. Má silné pysky, pod kterými se ukrývají velké zuby s pravidelným nůžkovým nebo klešťovým skusem. Velké, trojúhelníkové a převislé uši jsou posazené vysoko a daleko od sebe. Krk je středně dlouhý, silný, svalnatý a bez laloku. Tvar těla je mírně obdélníkový. Hrudník dosahuje k loktům a je dlouhý a oválný. Břicho je mírně vtažené. Bohatě chlupatý ocas má přesně v linii zad. Když je pes v klidu, směřuje ocas dolů. Když se pes rozveselí nebo vzruší, nosí ho nad hřbetem a vypadá jak srp. Hřbet je rovný a pevný. Pohybuje se na rovných, dlouhých a silných nohách s velkými oválnými tlapami. ČHP má asi 10 cm dlouhou, hustou, rovnou, tvrdší, strakatou srst bílé barvy s hnědými nebo česrnými skvrnami, která je na hlavě a na předních stranách nohou kratší na zimu zarůstá bohatou podsadou. Hlava je zbarvená celá nebo má bílou lysinu. Skvrny na těle jsou rozmístěny nepravidelně.

Vlastnosti

Všestranný sportovní a pracovní pes, určený do hor. Je příjemný, přátelský, sebevědomý a živý. Není agresivní. Poměrně snadno se vycvičí. Má rád jak děti, tak ostatní zvířata a psy. Je vhodný pro využití jako záchranář, pastevec, hlídač, aj. ČHP se dožívá kolem 11 - 12 let.

Základní péče

Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, je ale náročný na výchovu a pohyb.[1] Je to živý a energický pes a tak si potřebuje někde vybít svou energii a živost. Proto je vhodnější spíše někam k domu se zahradou, kde bude mít velký výběh. Ze všeho nejradši má práci a dlouhé procházky v přírodě.


Zdroje:  Wikipedie