Načítání obsahu, prosím počkejte

Ryby do jídelníčku koček patří. Ale ne syrové

12. 6. 2023 – 9:08
0
Ryby do jídelníčku koček patří. Ale ne syrové Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Ryby patří ke kočkám stejně stereotypně jako mléko. Přitom ani jedno není pro kočky úplně nejvhodnější. Ryby na kočičí jídelníček sice patří, ale rozhodně ne syrové.

Kočky milují ryby, ale na tradiční obrázek kočky mlsající vlastními silami ulovenou rybu, bychom měli zapomenout. Ryby jsou bezesporu velmi zdravé, a to i pro kočičí miláčky. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin, zdravých tuk, vitamínů A, D, skupiny B, ale i minerálů - zejména fosforu, fluoru a jódu. 

Naopak syrové ryby mohou zdraví koček ovlivnit negativně - nebezpečný je zejména enzym thiamináza, který se v syrovém mase vyskytuje. Ten v kočičím organismu štěpí vitamín B, který pak není tělo schopné využít. Nedostatek vitamínu B přitom může v nejtěžších případech vést i k úhynu. Syrové rybí maso může obsahovat také vyšší množství těžkých kovů, toxinů a dalších škodlivých látek, které se vařením zničí.

Není to však důvod kočku o ryby ochuzovat, protože většině z nich velmi chutnají. Je však potřeba čerstvé maso alespoň krátce povařit v nesolené vodě. Před samotným podáváním jej pak zbavte kostí.  

Zdroje:  Vlastní , animalwised.com

Nejnovější články