Načítání obsahu, prosím počkejte
Krajta mřížkovaná

Krajta mřížkovaná

Latinský název:
Python reticulatus
Délka:
5-6 m

Krajta mřížkovaná (Python reticulatus) je had z čeledi hroznýšovití. Udává se, že dosahuje délky až přes 12 metrů, ovšem nejdelší změřený a zdokumentovaný jedinec (zabitý roku 1912 na ostrově Celebes) měl 9,76 m. Tento jedinec je také nejdelší dosud řádně změřený a zdokumentovaný had, což propůjčuje krajtě mřížkované označení nejdelší had světa. Je též považována za druhého nebo třetího nejtěžšího hada světa, v hmotnosti ji předstihuje jen o málo kratší, ale zavalitější anakonda velká a snad i krajta tygrovitá. Nutno podotknout, že jde o maximální hodnoty, kterých hadi běžně nedosahují.

Rozšíření

Krajta mřížkovaná obývá jihovýchodní Asii, Indonésii a Filipíny. Preferuje podmáčené a pobřežní lesní porosty, mokřady, močály a rýžová pole. Dobře šplhá po stromech a velice ráda se koupe, často vydrží ve vodě celé hodiny. Její kořistí jsou převážně drobní savci, ptáci, nebo plazi, poblíž lidských obydlí si nezřídka upytlačí slepici, či menší selátko. Mohutní jedinci si dokonce troufnou na živočichy typu divokých prasat, telat buvolů, antilop, jelenů a dokonce i na lidi (jde však o velmi vzácné případy spíše „sebeobranného“ typu, obvykle se člověka bojí a vyhýbá se mu).

Vzhled

Krajta je had dorůstající běžně délky 5-6 metrů, nejdelší změřený a řádně zdokumentovaný jedinec mel 9,75 m. Jako u jiných hadů zde jsou barevné diference. Často je svrchu je žlutavá nebo hnědavá s velkými žlutými (plus minus kosočtverečnými) skvrnami s tmavým okrajem, které daly této krajtě druhové jméno.

Ověřené rekordy

- nejdelší had světa (zabit 1912 na ostrově Celebes) 9,76 m - nejdelší had chovaný v zajetí (ZOO v Pittsburgu (Pensylvania) 9,15 m

Rozmnožování

K páření dochází v říjnu až listopadu. Po 3 - 4 měsících gravidity snáší samice okolo 50 vajec, výjimečně jich může být ale až 100. Je starostlivou matkou, svoji snůšku obtáčí, zahřívá a chrání svým mohutným, svalnatým tělem. Inkubační doba je tak jako u většiny plazů závislá na teplotě a pohybuje se mezi 54 - 105 dny.

Ohrožení

Jediného nebezpečného nepřítele pro dospělého hada je člověk. ''Python reticulatus'' se stává obětí poptávky po své krásně vzorované kůži a je ve své domovině je nemilosrdně pronásledována a lovena. Pro místní obyvatele představuje také vítané zpestření jídelníčku a některé vnitřní orgány navíc využívá tradiční medicína.

Chov

Vzhledem ke své velikosti je krajta mřížkovaná nevhodná pro chov v bytových podmínkách, omluvitelný je snad ještě odchov mladých jedinců. Přerostlých a nezvladatelných hadů se pak ale člověk jen těžko zbavuje. Drobný chovatel si takového plaza nevezme, protože mu nedokáže připravit dostatečně velké terárium a není s ním schopen sám manipulovat, a ani každá zoologická zahrada či podobná instituce není k chovu tak obrovských hadů vybavena. Problémy znásobuje fakt, že krajty mřížkované jsou velmi silní, rychlí a často velice útoční hadi. Proto je při manipulaci s většími jedinci, nutná spolupráce alespoň dvou, nebo raději více osob.


Zdroje:  Wikipedie