Načítání obsahu, prosím počkejte
Konipas citronový

Konipas citronový

Latinský název:
Motacilla citreola

Konipas citronový (Motacilla citreola) je asijský, výrazně žlutě zbravený konipas. Vyskutuje se ve třech rasách (poddruzích) na východní Sibiři, v Íránu, Mongolsku i v Pákistánu a jihovýchodní Číně, kde zimuje. Chováním i hlasem je podobný konipasu horskému. Prostředím, které obývá (břehy vodních toků, rašeliniště, močály), je naopak podobný konipasu lučnímu, se kterým se může občas křížit.

Poddruhy

- konipas citrónový severosibiřský Motacilla citreola citreola - konipas citrónový jihosibiřský Motacilla citreola werae - Motacilla citreola calcarata

Konipas citronový v Evropě

Areál konipase citronového se stále více posunuje na západ, do Evropy. Od roku 1976 hnízdí na Ukrajině, od roku 1982 v Bělorusku, od roku 1987 v Litvě, od roku 1991 v Estonsku a od roku 1993 v Lotyšsku. V posledních letech hnízdí také v Polsku (25-50 párů), Německu (1 pár), Slovensku (2 páry) a Finsku. Již v roce 1976 jednorázově zahnízdil v Anglii a o rok později ve Švédsku. Evropská hnízdní populace čítá více než 210 000 párů.

Konipas citronový v Česku

Do 80. let 20. století existuje několik údajů o chycení tohoto druhu v Česku, ale většina z nich je neověřená. Spolehlivý výskyt je znám z roku 1977, kdy byl konipas citronový chycen u Úštěku a byl preparován. Ze stejného roku pak existuje i záznam o hnízdění u Karviné. Zprávy o výskytu tohoto druhu od 90. let 20. století přibývají, v letech 1996-2003 nebyl zaznamenán pouze v roce 1999. Jeden jedinec byl např. odchycen na Bohdanečském rybníce u Pardubic.


Zdroje:  Wikipedie