Načítání obsahu, prosím počkejte
Dandie Dinmont Terrier

Dandie Dinmont Terrier

Země původu:
Skotsko
Hmotnost psa:
5,5-11 kg
Hmotnost feny:
5,5-11 kg
Výška psa:
28-30 cm
Výška feny:
28-30 cm
Barva:
bílá; bílá s černou; hnědá; hořčicová; peppr; mustard
Skupina FCI:
3 teriéři
Sekce FCI:
2 nízkonozí teriéři
FCI:
standard

Dandie Dinmont Terrier je raritním plemenem. Tomu taky odpovídá vyšší pořizovací cena. Tam kde se Dandie Dinmont terrier objeví, považuje ho většina lidí za nějakého Jezevčíka. Není tomu tak. Dendík je velmi nádherný pes s nádhernou srstí. Má roztomilé oči a načechranou čupřinu na hlavě.

Historie

Danndie Dinmont teriéra vyšlechtil Mertoun Dandie v roce 1815 ve skotsku. Byl vyšlechtěn k podobné práci jako jezevčík: k lovení drobné zvěře(např. zajiců nebo kun). James Scot upozorňuje na zvláštnost Dandie Dinmonta teriéra, že pes má zadní část těla vyšší než přední. Kolem roku 1875 se v Selkirku konala speciální dandie dinmont teriérů a u té příležitosti byl založen klub chovatelů dandie dinmont teriérů. Kolem roku 1887 byl na Carlisle Dog Show bylo vytavováno úžasných 85 Dendíků. první dendíci se dostaly na výstavu kolem roku 1861 ale ještě v roce 1867 rozhodčí výstavy na Birmingham nepovažovaly za Dandies.

Významné chovatelské stanice

Kolem 20 let byla jedna z nejvýznamnějších chovatelských stanicích Dande dinmont teriérů Salismore Paní Phyllis Salisburyové, jejiž Dande Dinmont teriéři vyhráli skoro každou výstavu. Paní Salisburyová tké sepsala bibliografii rodokmenů dande dinmont teriéra, která obsahovala více než 60 000 jmen! Další chovatelskou stanicí, která přes padesát let poskytovala dobré Dandie dinmont teriéry byla Shrimpney paní M.G. Dandisonové.

Jak se rozšiřoval Dandie Dinmont teriér ve Švýcarsku

Dandie dinmont teriér se ve švýcarsku moc nerošířil, ale v letech 1985-1986 bylo z Anglie, Německa, a z Nizozemska do Švýcarska celkem 6 Dandies. K rozkvětu chovatelských stanic Dandie dinmont teriérů ve Švýcarsku ale ještě dnes nedošlo. Kolem roku 1993 byly zapsány dva vrhy s celkovým počtem 8 štěňat a k tomu ještě jeden omportovaný pes z německa.

Plemenný standard

Podle standardu má měkkou srst, zvláště na čele tvoří chocholku, nebo chomáčky srsti, které mají vypadat jako čupřina. Tento znak je pro plemeno typický. Může se objevit až ve dvouch letech.

Srst

Srst má do šedivých odstínů, černá a může být i v celé škále hnědé barvy, díky které mohl pes splývat s přírodou a lovit malou lesní zvěř. Zbarvení Pepper se pohybuje od namodralé až po stříbrnou šeď.Mustard může mít odstíny červené až načervenalé Hnědi až skoro po světle béžovou.Osrstění hlavy je při tomto zbarvení Krémové nebo bílé. Namodralé pepřové zbarvení se zjevně dědí recesivně, protože při spáření dvou pepřové zbarvená štěňátka, zatímco při spáření dvou hořčičných zbarvení psů se vyskytují ve stejném vrhu štěňátka v obou barevných variant.

Povaha

Nízkonozí terrieři bylí vyšlechtěni pro lov drobné zvěře, ale Dandie Dinmont Terrier není v dnešní době už pro myslivce použitelný. Dandie Dinmont Terrier je milý, přívětivý, důvěřivý a je to hlavně v dnešní době domácí mazlíček. Má roztomilé oči.Dnešního Dendíka můžeme nazvat krásným. Má krásnou dlouhou srst. Ale to, co mu příroda nedala nahrazuje bohatě svými opravdu úžasnými vlastostmi, které ho staví na úroveň skotského teriéra. Na lovu je velmi poslušný. Je potřeba ho přece jenom držet poněkud zkrátka, protože při lovení je příliš horlivý. Dandie Dinmont terriér umí výborně plavat. Je opravdu velmi přátelský a miluje všechny v rodině. Dandie dinmont teriér je vhodný domácí mazlíček. Je vhodný do bytu ale i jako hlídač. Dandie dinmont teriér se výborně cvičí, ze cvičení má radost, protože je rád že se mu někdo vějenuje. Když je v kotci sám (nebo v boudě doma.) většinou jako všichni psi vyje. Némá vůbec rád hrubé zacházení, protože je malý a když ho chytíte za kůži tak ho to určitě bolí. Má rád hezké zacházení, protože se velmi rád mazlí se svým pánečkem.Je to gaučák.


Zdroje:  Wikipedie