Načítání obsahu, prosím počkejte
Coton de Tulear

Coton de Tulear

Země původu:
Madagaskar
Hmotnost psa:
4-6 kg
Hmotnost feny:
3,5-5 kg
Výška psa:
28-32 cm
Výška feny:
25-28 cm
Barva:
bílá, přípustné žluté nebo šedé znaky na uších
Skupina FCI:
9: Společenská plemena
FCI:
standard

Coton de Tulear je plemeno společenského psa, který pochází z ostrova Madagaskar. Typický je svoji bílou srstí, malým vzrůstem a přátelskou povahou.

Historie

Na Madagaskar se pravděpodobně dostal s francouzskými vojáky. Oblíbený se tehdy stal zejména na jihu ostrova, v okolí města Tulear. Do počátku 21. století byl chován především mezi bohatšími chovateli. Je známo, že dnes už vyhynulý pes podobného původu žil i na ostrově Reunion.

Popis

Tělo se vyznačuje lehce vyklenutým hřbetem a rovnými končetinami s kulatými tlapkami. Hlava shora trojúhelníkovitého tvaru, z profilu krátká. Tmavé oči mají kulatý tvar a trojúhelníkovité uši jsou svěšené. Výška v kohoutku se přibližně pohybuje mezi 25 až 28 cm. Váha v rozmezí 4 až 6 kg. Srst je jemná, vlnitá a bez podsady. Barva srsti bílá, občas s šedými nebo žlutými znaky. Plemeno je typické pro svoji přátelskou a hravou povahu. Je poslušný a k ostatním psům se chová vlídně. Dobře si rozumí i s malými dětmi. Snadno se učí nové věci, někteří jedinci jsou ovšem svéhlaví. Srst vyžaduje pravidelné kartáčování, předchází se tím tvoření chuchvalců. Koupat stačí dvakrát ročně, srst má samočistící schopnost.


Zdroje:  Wikipedie