Načítání obsahu, prosím počkejte
Clumber španěl

Clumber španěl

Délka života:
12-13 r
Země původu:
Francie
Hmotnost psa:
30-36 kg
Hmotnost feny:
30-36 kg
Výška psa:
48-51 cm
Výška feny:
48-51 cm
Barva:
bílá se světle citrónově žlutými znaky; čistě bílá s pomerančově zbarvenými znaky

Povaha

Povaze clumber španěla je těžké něco vytknout - tito pejsci jsou velice dobrosrdeční, na svět hledí převážně optimisticky, jsou klidní, vyrovnaní a nic je nerozhází. Tedy kromě jediné věci, a tou je nezájem páníčka, protože clumber španěl ke svému pánovi a jeho rodině přilne láskou, která nemá hranic. K dětem se toto plemeno chová s nekonečnou trpělivostí. Další možné psy, kočky a jiná zvířata v domácnosti obvykle bez problémů toleruje.

Popis

Clumber španěl je jen středně velký pes, který ale působí mnohem mohutnějším dojmem. Srst tohoto plemene je hustá, hedvábně jemná, dlouhá a přiléhavá. Barevné variety clumber španěla jsou čistě bílá se světle citrónově žlutými znaky nebo čistě bílá s pomerančově zbarvenými znaky. Plemenný standard neuvádí žádnou přesnou výšku, ale obvykle se pohybuje kolem 45 cm. Tělo clumber španěla je dlouhé a působí těžkým a silným dojmem. Hřbet je široký a viditelně svalnatý, hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Nízko nasazený ocas je krátký, což ještě umocňují široká a silná stehna zadních končetin. Přední nohy jsou krátké, rovné, silných kostí. Hlava clumber španěla má masívní čtvercový formát a výrazné nadočnicové oblouky. Uši jsou dlouhé a svěšené, přiléhající k lícím. Oči nesmí mít clumber španěl umístěné příliš blízko sebe.

Péče

Srst clumber španěla vyžaduje zaslouženou péči - je třeba ji pravidelně česat, kartáčovat podle aktuálního vzhledu a uvážení, doupravuje se do silulety nůžkami. Vyžaduje se také zkracování chlupů pod chlopní ucha, čímž se předchází nepříjemným zánětům zvukovodu. Výchova clumber španěla není složitá jednak proto, že tento pes je přirozeně inteligentní a také proto, že rád dělá, oč ho jeho pán žádá. Jedná se o plemeno původně lovecké, které ale na rozdíl od mnoha jiných nemá problém se sníženým množstvím pohybu. Tento pes se klidně přizpůsobí i životu na gauči, jeho majitel však musí myslet na to, že clumber španěl velice snadno ztloustne, což může významně ohrozit jeho zdraví a ovlivnit délku života. Přesto i přizpůsobivého clumber španěla nekonečně potěšíte, pokud mu dopřejete lovecký výcvik nebo když se cosi podobného pokusíte zimprovizovat jen sami doma.

Historie

Původ tohoto plemene nepatří mezi nejjasnější - pravděpodobně však byli čistokrevní předchůdci plemene clumber španělů chovaní historicky doložitelnou postavou vévody z Newcastlu na zámku Clumber ve Velké Británii, kam údajně přicestovali z Francie. Poněkud těžkopádný exteriér clumber španěla je odvozován od postupného křížení s basetem a svatobernardským psem.


Zdroje:  Wikipedie