Načítání obsahu, prosím počkejte
Puli

Puli

Země původu:
Maďarsko
Hmotnost psa:
13-15 kg
Hmotnost feny:
10-13 kg
Výška psa:
40-44 cm
Výška feny:
37-41 cm
Barva:
černá; bílá; špinavá bílá
Skupina FCI:
1: Ovčáci a honáčtí psi
Sekce FCI:
1: Ovčáčtí psi
FCI:
standard

Puli je psí plemeno, vyšlechtěné v Maďarsku v polovině 18. století. Puli byl využíván jako pastevecký pes. V dnešní době je puli většinou chován jako pes do domácnosti. Je jednou z nejoblíbenějších ras z maďarských pasteveckých psů.

Historie

Puli vznikl křížením jiných ras pasteveckých psů.

Vzhled

Puli je středně velký pes, jehož nejnápadnějším znakem je zplstnatělá, hustá srst, která u dospělého jedince na trupu dosahuje délky až 20 cm. Štěňata se rodí s krátkou, kudrnatou srstí, která od prvního roku života postupně roste a plstnatí. Její růst ustává přibližně ve třech letech života, ale může růst i déle. Srst puliho má velmi rozmanitá zbarvení. Od černé po jasně bílou. Je však nežádoucí, aby byla strakatá, či čokoládově hnědá.

Chování

Puli nepatří k plemenům, která by se hned přátelila s neznámými lidmi. Je však věrný a poslušný a vyhovuje mu pohyb v přírodě. Je to plemeno, které se výborně hodí na hlídání. Puli je inteligentí pes a vychází dobře s jinými zvířaty a psy. A Jeho vztah k dětem bývá většinou kladný. Mívá sklon upínat se k jedné osobě.

Péče

Vzhledem k jeho husté, plstnaté srsti je péče o puliho poměrně náročná. Je zapotřebí mu pravidelně čistit srst kolem řitního otvoru a tlamy. Po dosažení prvního roku života se však srst nesmí již kartáčovat. Tato rasa pouští málo chlupů. Puli je inteligentní pes a lze jej naučit hodně povelů, nemá však rád tvrdý, nezáživný trénink. Je nutné ho v mládí seznámit s hodně lidmi, aby si na ně přivykl. Puli miluje časté procházky v přírodě a rád aportuje.

Současný účel chovu

Puli je dnes chován jako pes do domácnosti. Hodí se také na hlídání.


Zdroje:  Wikipedie