Načítání obsahu, prosím počkejte
Čierny Šery

Čierny Šery

Známé také jako:
Cierny sery
Země původu:
Slovensko
Hmotnost psa:
20-40 kg
Hmotnost feny:
20-40 kg
Výška psa:
59-67 cm
Výška feny:
56-62 cm
Barva:
černá; sivá; hnědo černá

Čierny Šery (nebo Cierny sery) je vyšlechtěné mezinárodní psí plemeno pocházející ze Slovenska. Patří do skupiny rodinných psů/pasteveckých psů bez zkoušek.

Historie

Plemeno bylo vyšlechtěno v rámci Slovenské federace kynologů ze Staroněmeckého pasteveckého psa a Belgického ovčáka za účasti chovatelky Zdeny Šeryové. Na Slovensku bylo uznáno v roce 2001 a mezinárodně pak v roce 2008 kynologickou organizací United Kennel Clubs International.

Stavba těla

tělo je spíše delšího formátu. -Hlava: tupější, klínovitá, protáhlá se středně velkýma a šikmo nasazenýma očima od nejtmavší barvy k nejsvětlejší. -Uši: velké, mohou být klopené, ale nesmí být vysunuté. Malé uši jsou vadou. -Krk: elegantní, užší a poměrně dlouhý. -Hřbet: rovný. -Hrudník: středně hluboký. -Končetiny: přední končetiny jsou při pohledu zepředu rovné, zadní končetiny jsou silné, osvalené a dobře zaúhlené. -Ocas: je svislý, podél zadní končetiny, až k patě. -Srst: s podsadou, drsná na dotyk - 3 varianty: krátkosrstý dlouhosrstý - na koncích uší a na tlapkách jsou „vlajky“ drsnosrstý - výrazné fousy a bradka, barva černá nebo sivá.

Povaha

Plemeno je velmi přítulné, oddané svému pánovi a je to dobrý hlídač. Je hodný k dětem. Má vysoce vyvinutý smečkový pud a sociální chování, proto se nejlépe cítí v rodinném kruhu anebo ve smečce. Nevyžaduje náročnou péči o srst. Ale je náročný na pohyb.


Zdroje:  Wikipedie