Načítání obsahu, prosím počkejte
Chameleon límcový

Chameleon límcový

Latinský název:
Chamaeleo dilepis
Délka:
30-40 cm

Chameleon límcový (Chamaeleo dilepis) má obrovský areál rozšíření a tvoří mnoho zeměpisných forem. Je extrémně nesnášenlivý a musí být chovat zásadně jednotlivě. Dožívá se až deseti let. Chameleon límcový je chráněn pod statutem CITES II.

Rozšíření

Velký areál rozšíření, prakticky celá tropická a Jižní Afrika.

Velikost

Samice až 40 cm, samci menší.

Rozmnožování

Vejcorodý druh, snáší většinou okolo 50 vajec. Inkubace při 28°C trvá 250–280 dnů.

Životní prostředí

Lesní porosty a travnaté savany, vlhké oblasti vyhledává jen zřídka

Potrava

Podle velikosti chameleonů zkrmujeme různá vývojová stadia hmyzu. Cvrčci, sarančata, švábi, Zoophobas sp., larvy zavíječů voskových, mouchy apod. Nutná saturace potravy vitamíny a minerály . Krmný hmyz může být vyživován speciálními granulemi , než bude nabídnut chameleonům.

Chov

Terárium

Nutný oddělený chov, terárium větších rozměrů, min. 80×60×120 cm pro jedince. Terárium musí být dobře větrané, ideální je ventilace. Vybavení množstvím větví a živých rostlin, např. Ficus benjamina, Pothos sp., Monstera sp. apod. Množství dekorací do terária a vhodných pozadí naleznete také zde. Při chovu venku v teplých měsících roku, nebo při chovu v temperovaných místnostech se velmi hodí umístění chameleonů v pletivových viváriích.

Substrát

Vhodná je kombinace písku , smíchaného se substrátem pro tropická terária.

Osvětlení

Tento druh vyžaduje vysokou intenzitu světla a vyšší teploty, ideální jsou proto výbojky . Lze také doporučit kombinaci zářivek Arcadia.

Teplota

25–28°C přes den, lokálně až 35°C. Noční pokles na pokojovou teplotu

Vlhkost

50 ve dne, 80% a více přes noc.


Zdroje:  Wikipedie