Načítání obsahu, prosím počkejte
Chameleon pardálí

Chameleon pardálí

Latinský název:
Furcifer pardalis
Délka:
35-50 cm
Délka života:
8 r

Chameleon pardálí (Furcifer pardalis) je ještěr z čeledi chameleonovitých. U Furcifer pardalis nejsou známy žádné poddruhy, ale rozeznáváme množství barevných forem, které se od sebe liší nejen zbarvením, ale i stavbou těla. Tyto formy jsou pojmenovány podle místa výskytu (např. Ambilobe, Nosy Bé, Diego Suarez, Ambanja apod.). Jedná se o nejbarevnější a nejvíce žádané chameleony vůbec. Jejich chov v zajetí je dobře zvládnutelný a bez problémů se množí, inkubace však trvá déle. Naše farma nabízí v průběhu roku velmi omezené množství jak dospělců z volné přírody, tak i u nás odchovaných mláďat.

Rozšíření

Madagascar a přilehlé ostrůvky

Velikost

Samci do 50 cm, samice menší do 35 cm

Reprodukce

Vejcorodý druh, snáší až 40 vajec. Inkubace při 26–28 °C po dobu 150–300 dní.

Osvětlení

Furcifer pardalis potřebuje velmi dobře osvětlená terária, ideální je skleník, zimní zahrada nebo chov poblíž oken. Navíc je nutné poskytnout dostatek UVB záření. Doporučujeme proto buď kombinaci několika druhů zářivek , popř. kompaktních žárovek , nebo ideálně výbojky.

Vybavení terária

Velikost terária 100×60×120 cm pro pár nebo větší. Terárium je možné osadit vzrostlými rostlinami, např. Ficus benjamina. Dostatek větví, lián a možnosti úkrytu ve vegetaci. Terárium musí být dobře větrané, ideální je ventilace. Nutností je neustálý přísun vody, proto by neměl v teráriu chybět dripper. Množství dekorací do terária a vhodných pozadí naleznete také zde. Při chovu venku v teplých měsících roku, nebo při chovu v temperovaných místnostech se velmi hodí umístění chameleonů v pletivových viváriích.

Potrava

Podle velikosti chameleonů různá vývojová stadia hmyzu. Cvrčci, sarančata, švábi, Zoophobas sp., larvy zavíječů voskových, mouchy apod. Nutná saturace potravy vitamíny a minerály . Krmný hmyz může být vyživován speciálními granulemi , než bude nabídnut chameleonům.

Substrát

Kyprý, savý substrát vhodný pro tropická terária. Substrát na bázi Lignocelu (drcené kokosové vlákno) není vhodný


Zdroje:  Wikipedie