Načítání obsahu, prosím počkejte

Do Rakouska už jen s očkovanými mláďaty

31. 10. 2022 – 18:58
0
Do Rakouska už jen s očkovanými mláďaty Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Do Rakouska smí lidé cestovat už jen s očkovanými štěňaty, koťaty a mláďaty fretek. Místní úřady zrušily dosud platnou výjimku pro neočkovaná zvířata do 12 týdnů. Neočkovaná mláďata nově nejde do země ani dovážet.

„Nově je na území jižního souseda možno přemísťovat pouze očkovaná zvířata vyjmenovaných druhů bez výjimky dané věkem, a to jak z ostatních členských států EU, tak ze států mimo EU. Změna se týká neobchodních cest, kdy zvíře doprovází svého majitele, i obchodních přesunů,“ uvedla Státní veterinární správa.

V případě, že lidé cestují s domácím mazlíčkem do jiného členského státu Evropské unie, musí být zvířata označena čipem nebo tetováním ne starším než 3. července 2011. Chovatel musí před cestou také zajistit pro zvíře u schváleného veterináře cestovní pas, který platí ve všech unijních státech.

U štěňat, koťat a fretek do 12 týdnů mohou mít členské státy unie ale výjimku a nepožadovat u nich očkování, což umožňuje například i Česká republika. Rakousko se jejím zrušením podle SVS nyní zařadilo mezi země se striktnějším přístupem a vyžaduje vakcinaci proti vzteklině i u mláďat bez rozdílu věku. Více informací o platnosti výjimky lze najít na https://food.ec.europa.eu/animals/movement-pets/eu-legislation/young-animals_en.

Pokud majitel zvíře do zahraničí prodává, musí jej nechat během 48 hodin před cestou i vyšetřit veterinářem a nechat jeho způsobilost k cestě zapsat do pasu. „Zvíře musí být dále provázeno veterinárním osvědčením vystaveným místně příslušnou krajskou veterinární správou,“ doplnil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články