Načítání obsahu, prosím počkejte
Cairn teriér

Cairn teriér

Známé také jako:
Kernteriér
Délka života:
14 r
Země původu:
Skotsko
Hmotnost psa:
6-7,5 kg
Hmotnost feny:
6-7,5 kg
Výška psa:
28-31 cm
Výška feny:
28-31 cm
Barva:
krémová; pšeničná; téměř černá; šedá; červená

Kernteriér (Cairn terier) byl až donedávna, kdy jej pomalu začal předstihovat jemu nejpodobnější west terier, nejpopulárnější teriér Velké Británie. Toto plemeno lze chovat jak v bytě, tak na statku, jak ve městě, tak na venkově. Je to dobrý hlídací pes, snadno se cvičí a je poslušnější něž jiní teriéři. Temperament si ovšem ze své historie zachoval. Především samci jsou velmi sebevědomí a občas jsou také problémoví při styku s ostatními psy. Je odolný vůči mrazu i horku. Kerni se vyznačují hravostí, pohyblivostí, dobrou náladou a srdečnou věrností svému pánovi.

Historie

Pochází ze skotského ostrova Skye, kdy již v době královny Marie Stuartovny pracoval při vyhledávání lišek ukrytých v hromadách kamení (kámen se latinsky nazývá "cairns" - od tohoto názvu vzniklo také jméno cairn teriér). Na Hebridách se mu říkalo "skye otter" (vydří), protože lovil i vydry.

Vzhled

Kernteriéři mají malá špičaté uši, silný ale lehký čenich a jejich přední tlapky jsou větší a silnější než zadní. Jejich zbarvení může být krémové, pšeničné, téměř černé, šedé nebo červené. Jejich srst je hrubá a hustá. Měří 28-31 cm v kohoutku a váží 6 - 7,5 kilogramů. Dožívají se průměrného věku 14 let.

Péče

Kernteriér nepatří mezi pečovatelsky náročné psy. Jejich srst nevyžaduje pravidelné česání ani stříhání, ovšem 2x do roka by se měla trimovat - škubat. Naprosto holý ale pes nezůstane. Pod hrubými chlupy mu roste jemná, ale odolná podsada, krerá psovi po trimování zůstane, a ze které potom narostou další hrubé chlupy.


Zdroje:  Wikipedie