Načítání obsahu, prosím počkejte
Bobtail

Bobtail

Známé také jako:
staroanglický ovčák
Země původu:
Spojené království
Hmotnost psa:
29-30 kg
Hmotnost feny:
29-30 kg
Výška psa:
61 cm
Výška feny:
56 cm
Barva:
jakýkoliv odstín šedé nebo modré hlava, krk, hrudní končetiny a celá spodní část těla vždy bíle zbarvená
Skupina FCI:
1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI:
2: Ovčácká a pastevecká plemena
FCI:
standard

Bobtail neboli staroanglický ovčák je velmi staré anglické klasické plemeno. Dříve u něj byl problém se zvýšenou agresivitou, to se však dobrým šlechtěním podařilo odstranit. Dnes se většinou dožívá kolem 12-13 let. Dnes je to především společník a velmi dobrý hlídač.

Historie plemene

Staroanglický ovčák je nejspíš příbuzný s našimi evropskými ovčáky. Dříve se považoval za příbuzného beardie, má ale zakrnělý ocas, což beardie nemají. Cíleně se začal šlechtit ke konci 19. století.

Popis těla

Hlava je krychlová a silně obrostlá srstí, oči nejsou moc vidět. Čelisti jsou silné. Kohoutek je nižší než bedra, to však není vzhledem k množství chlupů moc vidět. Sama srst má velmi dlouhé pesíky, u mladších psů je srst tvrdší. Tlapy jsou velké, chlupy jsou i mezi polštářky, které jsou většinou světlé, stejně jako drápy. Tento silný, svalnatý a robustní pes je ve svých proporcích velmi vyvážený a má charakteristický kolíbavý krok.

Potřeby a chování psa

Pes má velmi rád a je milý dětem. Je vcelku vhodný do města, na vesnici, kde by ale měl více pohybu, by byl šťastnější. Je to velmi dobrý hlídač, jak již bylo zmiňováno. Nemá rád vedra a je nutné často pečovat o jeho dlouhou jemnou srst. Tento pes musí být vychováván jemně, ale důsledně. Rád se bude řídit vaší vůlí a jen málokdy se bude chovat dominantně, což je vlastnost, která toto plemeno činí vhodným i pro lidi, kteří nemají zkušenosti s výchovou psa.


Zdroje:  Wikipedie