Načítání obsahu, prosím počkejte
Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér

Země původu:
Velká Británie
Hmotnost psa:
13-17 kg
Hmotnost feny:
11-15 kg
Výška psa:
35,5-40,5 cm
Výška feny:
35,5-40,5 cm
Barva:
červená; plavá; bílá; černá; modrá
Skupina FCI:
3 teriéři
Sekce FCI:
3 teriéři typu bull
FCI:
standard

Stafordšírský bulteriér (anglicky: Staffordshire Bull Terrier) je středně velké, krátkosrsté psí plemeno. Jedná se o plemeno původem z Anglie, které je příbuzné s Bull teriérem. Mezinárodní kynologickou federací byl Stafordšírský bulteriér uznán jako samostatné plemeno v roce 1935. Chov v České republice je datován od roku 1989, kdy byla dovezena první fena.Toto plemeno vytvořili horníci a dělníci ze Staffordshiru,spojením buldoka a Anglického teriéra se jim povedlo vytvořit přátelskou rasu.

Povaha

Stafodšírský bullterier je velmi statečný, nebojácný dobře vyvážený, houževnatý pes. Je spolehlivý a velice milý společník. Musíme vyvrátit zakořeněné představy, že jde o psa agresivního, zuřivého, nebo útočného. Tento pes je naopak velmi oddaný a dobrácký. Svou rodinu miluje, rád si hraje a zejména velice miluje děti. Ne nadarmo se v zemi původu tento pes nazývá „Nanny dog".

Tělo

Na svou velikost jsou tito bullterieři velmi silní psi. Jsou aktivní a pohybliví. Hlava je krátká s dobře vyvinutými lícními svaly. Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Jsou kulaté a středně velké, posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček jsou tmavé. Malé uši jsou povislé, jejich konce směřují různými směry. Stafordšírský bullterier má hrudník široký a hluboký, boky jsou oblé. Krk má svalnatý, poměrně krátký s jasnými obrysy směrem k ramenům se rozšiřující. Přední tlapy jsou široce postavené. Linie hřebu je rovná. Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Za vadu je pokládán ocas, který je stočený do kruhu.

Srst

Srst Stafordšírského bullteriera je krátká a hladká. Barva srsti je od bílé, červené a rezavé až po černou. Jsou možné i kombinace těchto barev. Kterákoliv z uvedených barev může být kombinována s bílou. Možné je i žíhané zbarvení nebo žíhané s bílými znaky. Zbarvení černo-červené nebo játrově hnědé je krajně nežádoucí.

Základní péče

Stafordšírský bullterier nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Velmi důležitá je důkladná socializace psa. Při výchově tohoto plemene je třeba být důsledný a laskavý. Psi velmi dobře snáší jízdu autem. Jsou dobří plavci a vášnivý aportéři. Uplatnění našel v oboru canisterapii.


Zdroje:  Wikipedie