Načítání obsahu, prosím počkejte
Bernardýn

Bernardýn

Země původu:
Švýcarsko, Itálie
Hmotnost psa:
50-91 kg
Hmotnost feny:
50-91 kg
Výška psa:
61-95 cm
Výška feny:
61-95 cm
Barva:
hnědá žíhaná; oranžová; červenobílá
Skupina FCI:
2: Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI:
2: Molossoidní
FCI:
Standart

Bernardýn (podle kláštera sv. Bernarda) je plemeno psa, které je spjato se zachraňováním lidí z lavin. To je však sporné. Jisté je to, že Hospic sv. Bernarda svého času choval tyto psy již od roku 1660, používal je však pro tah. Bernardýn je velké plemeno, které se rozhodně nehodí do města, průměrně se dožívá 11 let.

Historie plemene

Plemeno vzniklo již ve starověku pro účely tahu. Nejspíše na území Švýcarska usadil při průchodu římské armády. Původně byl nejspíš krátkosrstý a agresivní, to vymizelo a poté bylo znovu obnoveno pomocí křížení s novofundlandským psem a německou dogou. První standard plemene je z roku 1880.

Popis těla

Bernardýn by měl být vzhledově impozantní a harmonický, dobře osvalený pes.Mohutná a impozantní hlava s přátelským pohledem,oči jsou středně velké, přiměřeně hluboko vsazené, okraje horních i spodních víček má malý záhyb. Horní pysky jsou silně vyvinuty převislé, dolní okraj tvoří dlouhý oblouk, koutky jsou viditelné. Ušní boltce jsou jemné,trojúhelníkového tvaru se zaoblenou špičkou,zadní okraj boltců lehce odstává a přední přiléhá k lícím. Má velmi hustou srst s bohatou podsadou, jsou dvě variety krátká a dlouhá srst. Ocas je velmi silný, dlouhý a těžký, měl by dosahovat nejméně k hleznům, v klidu visí rovně dolů nebo je lehce stočen nahoru v dolní třetině, při vzrušení je nesen výše. Tlapy jsou široké, uzavřené se silnými vyklenutými prsty, jsou pevné. Bernardýn je většinou velmi dobře osvalen.

Nároky a chování bernardýna

Pes má velmi přátelskou povahu, je vyrovnaný, rozvážný, chytrý a učenlivý. Miluje svou rodinu a uznává svého pána. K dětem je jemný a citlivý. Rozhodně se nehodí k životu ve městě, na vesnici je dobrým hlídačem. Rozhodně není tím lenochem, kterého si každý představuje. Pes, který je v dobré kondici se s Vámi bude honit a jinak dovádět. Je plný energie a síly, kterou využívá jen v krajním případě. Dobře snáší nízké teploty, vzhledem k jeho alpskému původu. Může žít trvale venku, hůře snáší vysoké teploty a proto je nutné, aby měl vždy možnost úkrytu ve stínu např. pod stromem. V období růstu je náročný na kvalitní potravu.


Zdroje:  Wikipedie