Načítání obsahu, prosím počkejte
Bergamský ovčák

Bergamský ovčák

Země původu:
Itálie
Hmotnost psa:
32-38 kg
Hmotnost feny:
26-32 kg
Výška psa:
58-62 cm
Výška feny:
54-58 cm
Skupina FCI:
FCI I. Ovčáci a honáčtí psi
Sekce FCI:
Sekce 1 Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
FCI:
standard

Bergamský ovčák, (Cane da pastore Bergamasco) je italské plemeno ovčáckého psa s nápadně plstnatou srstí.

Původ a historie

Italští ovčáci jsou pravděpodobně potomky perských ovčáků, molossoidních plemen a maďarských ovčáků. Na italské území se prý dostali s finskými cestovateli. Jeho původní standard byl uznán roku 1989.

Popis

Tito inteligentní psi jsou středního vzrůstu a selského vzhledu. Charakteriská je pro ně bujná chundelatá srst. Bývají šedí, povolená je však i černá. Bílý být nesmí, povoleny jsou jen fleky maximálně na jedné pětině těla. Feny jsou vysoké do 58 cm a váží do 32 kg, psi jsou větší a těžší. V každém případě je to silný pes dobrých proporcí. Má velkou hlavu, která ale nesmí působit nemotorně, tenké uši. Barva očí by měla pasovat k srsti.

Péče

Jejich výcvik není složitý, ale vyžaduje důslednost. Srst bergamského ovčáka se může kartáčovat jen do jednoho roku, výjimkou je hlava, která se kartáčuje po celý psův život. Od jednoho roku je naopak žádoucí nechat srst plstnatět, je ale nutné předcházet vzniku velkých ploten plsti jejich ručním dělením.

Využití

Bergamský ovčák je pastýřský pes, ale jeho tradiční práce se stádem dnes ztrácí své opodstatnění. Stal se spíš domácím miláčkem. Díky rezervovanému přístupu k cizím lidem je ideálním hlídačem.


Zdroje:  Wikipedie