Načítání obsahu, prosím počkejte
West highland white teriér

West highland white teriér

Délka života:
15 r
Země původu:
Velká Británie
Hmotnost psa:
7-10 kg
Hmotnost feny:
7-10 kg
Výška psa:
28 cm
Výška feny:
28 cm
Barva:
čistě bílá
Skupina FCI:
3 teriéři
Sekce FCI:
2 nízkonozí teriéři
FCI:
standard

West highland white teriér neboli westík je plemeno psa. Jedná se o teriéra, plemeno norníků. Pochází z West Highland ve Skotsku. West highland white teriér má za předka kernteriéra, díky cílené plemenitbě však vznikla plemena rozdílných vlastností. Toto plemeno je chovateli oblíbeno jak v Severní Americe tak i v Evropě. Pokud není věnována dostatečná péče srsti, mohou se objevit alergické nemoce kůže, dožívají se kolem 15 let.

Historie plemene

Chov westíka začal nešťastnou náhodou, kdy podplukovník Malcolm zastřelil na lovu svého nejlepšího psa, protože si ho spletl s liškou. Klan Malcolmů vybíral bílá štěňata kernteriérů a postupem času vyšlechtil čistě bílé plemeno, které bylo pojmenováno podle svého vzhledu a místě vyšlechtění: skotských vysokohorských vřesovištích (West Highland) a bílé barvě (white). Plemeno bylo uznáno v roce 1905 a používalo se k lovu menších savců.

Popis

Westík je pes silné stavby těla, s drzým výrazem, spoustou energie a pravou tvrdohlavou teriérskou povahou. Oči jsou daleko od sebe a jsou tmavé. Hlava je osrstěna delšími chlupy, uši jsou malé a vzpřímené. Hřbet je krátký a rovný s vesele neseným ocasem. Soubor:Laikacespin02.jpg

Srst a úprava

West highland white teriér má dvojitou srst, která ho původně chránila před rozmary skotského počasí - krycí tvrdá srst odolávala dešti, měkká podsada udržovala teplo. Srst je náročná na pravidelnou údržbu. Je potřebovat jí nejméně jednou za dva měsíce trimovat. Trimování je vytrhávání odumřelé srsti, která sama nevypadne - west highland white teriér nelíná. Trimování by měl provádět zkušený trimér.

Chov westíků v ČR

West highland white teriér je označován za mladé plemeno. Český (československý) chov začal již před několika desítkami let - oficiálně byl první west highland white teriér u nás zapsán v roce 1962. Plemeno v Čechách zakořenilo díky skalním příznivcům, kteří importovali chovné jedince ze zahraničí a neustále rozšiřovali chovnou základnu. Dnes je westík velmi populární plemeno a kvalita českého chovu stoupá - jsme velmi silnou konkurencí i za hranicemi. Na internetu se českému chovu věnuje server Westieinfo.com, kde je k dispozici rozsáhlá databáze nejen rodokmenů.


Zdroje:  Wikipedie