Načítání obsahu, prosím počkejte
Bekyně mniška

Bekyně mniška

Latinský název:
Lymantria monacha
Délka:
30-50 mm

Bekyně mniška (Lymantria monacha) je škodlivý druh motýlů (noční můra), jehož housenky způsobují v některých letech kalamitní holožíry smrkových monokulturních lesů zpravidla v nadmořské výšce 450 až 700 m, v ČR nejčastěji ve vnitrozemských pohořích. Název "mniška" je původně ženský rod od slova mnich a je odvozen od nenápadného zbarvení křídel tohoto motýla.

Popis

Bekyně mniška dosahuje velikosti 30 - 50 mm. Samice bývá větší, má prodloužená křídla. Mniška má bílá křídla s černými zvlněnými proužky. Zbarvení se ale mohou značně lišit, závisí především na místě výskytu. V severních Čechách a jiných oblastech s postiženým životním prostředím tmaví jedinci nad světlými úplně převládají. Zadeček je světle hnědý s černým pruhem.

Rozšíření

Bekyně mniška se vyskytuje v mírném pásu v palearktické oblasti od Evropy až po Dálný východ.

Škůdce

Ve smíšených lesích není nebezpečná, ale ve smrkových monokulturách může představovat velký problém. Škodí housenky, které ožírají jehličí.

Obrana před mniškou

Když není les v kalamitním stavu, kontrola se provádí pomocí feromonových pastí, v době rojení od července do září. Principem těchto pastí je lákání samečků uměle připraveným pachem samičky na desky, potřené lepem. Když se bekyně přemnoží, aplikují se letecky insekticidy, která vyhubí nejmladší vývojová stadia housenek.


Zdroje:  Wikipedie