Načítání obsahu, prosím počkejte
Bekasina otavní

Bekasina otavní

Latinský název:
Gallinago gallinago

Bekasina otavní (Gallinago gallinago) je tažný pták z řádu dlouhokřídlí. V Česku je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh.

Popis

Na zádech a hlavě je černohnědý se 2 - 4 světlými podélnými proužky. Obě pohlaví a mláďata se svým šatem neliší.

Způsob života

Při vylétnutí provádí rychlé obraty sem a tam a ozývá se „keč“, což je důležitý rozdíl oproti podobným slukám. Typickým zvukovým projevem jsou mekavé zvuky vydávané samci chvěním ocasních pírek při střemhlavém letu ptáka. Tyto zvuky vydává zejména v ranních a podvečerních hodinách, kdy obletuje své teritorium, přičemž se v určitých fázích letu střemhlav spouští k zemi. Hlasovým projevem je většinou rytmické na zemi opakované „tik ke tik ke“. Hlavní složku potravy tvoří červi, dále pak hmyz a pavouci.

Rozšíření

Bekasina otavní patří mezi tažné ptáky a zimuje zejména ve Středozemní oblasti, především v Itálii a ve Francii. V Česku je to silně ohrožený, zvláště chráněný druh. Populační trend v Česku je silný pokles.

Stanoviště a hnízdění

Žije na rašeliništích, slatiništích, vlhkých a podmáčených loukách a okrajích rybníků. Hnízdí jednou ročně v dubnu až červenci. Hnízdo je na zemi v travinách. Samice snáší asi 4 hruškovitá, olivově zelená a tmavě skvrnitá vejce na kterých sedí oba rodiče po dobu 19 - 21 dní. Mláďata po vylíhnutí se krmí sama, pouze jsou rodiči doprovázena.


Zdroje:  Wikipedie