Načítání obsahu, prosím počkejte
Barzoj

Barzoj

Známé také jako:
Ruský chrt
Země původu:
Rusko
Hmotnost psa:
35-45 kg
Hmotnost feny:
35-45 kg
Výška psa:
70–82 cm
Výška feny:
65–77 cm
Barva:
kombinace všech barev kromě modré a čokoládové a jakýchkoliv odstínů těchto barev jednobarevní nebo v kombinaci s bílou
Skupina FCI:
10: Chrti
Sekce FCI:
1: Chrti dlouhosrstí nebo s praporci. Bez zkoušky s výkonu.
FCI:
standard

Ruský chrt neboli barzoj patří mezi aristokraty mezi psy. Jako nejstarší ruské plemeno je považován ve své původní vlasti za národní poklad. Jeho ruské pojmenování "Ruskaja psovaja borzaja" znamená v překladu "ruský osrstěný chrt".

Původ

Vznik plemene můžeme datovat na 16. století. Původně byli využíváni ke štvaní zvěře na delší vzdálenost, což se výborně osvědčovalo na rovných a rozlehlých stepích Ruska. Jejich osrstění bylo rovněž přizpůsobeno místním nepříznivým klimatickým podmínkám. Barzoj se používal při lovu zajíců, lišek, jelenů a hlavně na lov vlka. Ne nadarmo se mu říkalo ruský vlkodav. Barzoje ovládali zkušení lovci, kteří seděli na koních a psy měli na dlouhých vodítkách, na kterých byli vždycky tři barzojové (dva psi a jedna fena). Psi k sobě ladili nejen výškou, ale i barvou. Jezdci na koních se přiblížili k lesu, kde se vlci vyskytovali a pustili honiče. Tito psi vyhnali vlky na volnou širokou pláň a jezdec na koni pustil své barzoje. Dva z nich vlka dohonili, povalili na zem a pevně stiskli za ušima. Třetí barzoj držel vlka pod krkem, dokud nepřijel lovec a vlka nespoutal. U šlechty byli barzojové velmi vysoce ceněni. Neprodávali se - jiný šlechtic mohl barzoje dostat jen darem. Proto se šlechta předháněla v pořádání lovů, aby mohla předvést své psy. Platný mezinárodní standard barzoje vznikl v roce 1923. V dnešní době je barzoj využíván jako společenské plemeno a sportovní (dostihový) pes.

Povaha

Barzoj je velice klidný, přátelský a vyrovnaný pes, oddaný svému majiteli a velmi tolerantní k dětem. Jde o inteligentního, trochu melancholického tvora, který vyžaduje dostatek porozumění a lásky. Rozhodně není vhodný pro lidi vyžadující od psa 100% poslušnost nebo obranářsku pozici. Mnozí chovatelé jiných plemen považují chrty za hloupé a neposlušné. Tak tomu rozhodně není, barzoj není hloupý, je jen jiný - byl vyšlechtěn pro samostatnou práci (lov), kdy se musel rychle rozhodovat sám za sebe. Touto samostatností a nezávislosti se hodně podobá povaze kočky. Má velmi vznětlivé reakce. Loví "na viděnou" zrakem - pokud uvidí kořist (zajíce), okamžitě se poběží za ním podívat. Tahle od přírody hluboce zakódovaná reakce je těžko ovlivnitelná. Pokud ale budete tolerovat jeho přirozené vlastnosti, bude on milovat a chápat i Vás. K ostatním psům je zdrženlivý. Nevyhledává psí šarvátky a při nějaké té potyčce se drží vždy raději dále od ní. Naopak, k hodným psům je velice kamarádský a vyhledává jejich společnost. Miluje vodu, sníh a jakoukoliv volnost, většina z nich i jízdu v autě.

Výcvik

Barzoj zvládne bez problému základní poslušnost. Velmi rychle chápe a zvládá základní povely. Nesnese však sebemenší náznak agrese či razantní povely a křik. Důležitý je cit a důslednost. I při zvládnutí všech cviků se může stávat, že Vás prostě i v dospělosti někdy neposlechne. Rozhodně se vyvarujte fyzických trestů - mohlo by se stát, že se pes "zablokuje" a nebude Vám důvěřovat. Získat si opět důvěru je u tohoto plemene velmi těžké. Pokud ale jeho umíněnost a vzpurnost překročí hranice, plácnutí novinami přes zadek vše spraví.

Chov

Barzoje lze chovat jak na zahradě, tak i v panelákovém bytě. Výhodou je, že nemá typický psí pach, který je u většiny (zvláště velkých) plemen výrazný. Nepotřebuje denně 10km procházky nebo běhání u kola či túry, velmi rád lenoší a je to velký spáč. Bohatě mu postačují delší procházky, kde může běhat na volno, nejlépe s ostatními psy. Je sprinter - dokáže vyvinout velkou rychlost, ale na kratší vzdálenosti. Po výkonu se rychle unaví. Ideálním vybitím energie pro barzoje je coursing nebo psí dostih. Srst barzoje nevyžaduje náročnou úpravu, postačí pravidelné vyčesávání.

Krmení

Zejména u štěňat by se mělo dbát na to, aby byl pes krmen kvalitním a plnohodnotným krmivem. Jelikož jde o velké plemeno, není na škodu přidávat ke krmivu kloubní preparáty (pozor! ne všechny lze podávat současně s kvalitním krmivem, hrozí předávkování). Pokud pes aktivně běhá, nabídněte mu i v dospělosti krmivo s vyšším obsahem energie, které je však lehce stravitelné (typu puppy medium). Již od 7 let lze podávat krmivo typu senior.

Chovatelské potřeby

Potřeby nutné k chovu tohoto psa se nijak neliší od klasických pomůcek pro ostatní psy. Zde jsou uvedeny jen drobné odlišnosti, které Vám ulehčí výběr. obojek - ideální je speciální pro chrty s rozšířením. Naprosto nevhodné jsou řetízkové, ostnaté nebo příliš úzké obojky náhubek - pro coursing a dostih se vyrábějí speciální odlehčené náhubky pro chrty, které jim nijak nevadí při běhání misky - jelikož jde o velké plemeno, ideální je již od štěněte pořídit stojan s nerez miskami. Pokud jsou misky položené na zemi, pes bude mít problémy se k nim sehnout a bude muset krčit nohy.

Zdravotní stav

Barzoj nemá žádné negativní zdravotní predispozice. Jedná se o velké plemeno, takže největším problémem je zajištění správné a plnohodnotné výživy. Růst psa je ukončen kolem 18 měsíce. Do této doby by se pes neměl přetěžovat (zdolávat denně pěšky několik pater, extrémní túry, běh u kola atd.). Coursing i dostihy by se měly začít provozovat až od 18 měsíce, kdy je vývoj kostí a kloubů již ukončen. Po nakrmení by měl být pes min. 1 hodinu v klidu, aby nedošlo k torzi žaludku. Nejčastější návštěvy vet. ordinací souvisí s pohybovým aparátem (vyvrtnutí, pohmoždění, zlomeniny nohou). Barzoj se dožívá průměrně 11-13 let.


Zdroje:  Wikipedie